W Radoszycach we wtorek doszło do poświęcenia ronda na skrzyżowaniu ulic Koneckiej i Kieleckiej oraz nadania mu imienia św. Rocha wraz z odsłonięciem trzech tablic z nazwą. Takie imię to wynik konsultacji przeprowadzonych z mieszkańcami gminy.
REKLAMA
W wydarzeniu udział wziął gospodarz – burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala oraz jego zastępca Grzegorz Pakuła, przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich – dyrektor Jerzy Wrona i zastępca Monika Słoniewska, członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka oraz poseł na Sejm RP Mariusz Gosek. Uroczystego poświęcenia dokonał proboszcz parafii w Radoszycach ks. Marek Bartosiński.
REKLAMAW wyniku konsultacji społecznych jednogłośnie, z dwóch propozycji: między Kazimierzem Wielkim, który w czasach piastowskich nadał Radoszycom prawa miejskie, a św. Rochem, wybrano tę drugą. Mieszkańcy kojarzą miejsce, w którym znajduje się rondo, z cmentarzem cholerycznym z XIX wieku, gdzie grzebano zmarłych w wyniku epidemii cholery i ospy, a z którego pozostała tu na pamiątkę kapliczka św. Rocha. Jest to patron chorych na choroby zakaźne, ale także aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników, szpitali i więźniów.
– ,,Dziś, 16 sierpnia, ważny dla nas dzień. To było takie ukoronowanie tego co było rozpoczęte kilkanaście lat temu, mianowicie – wyczekiwana budowa drogi wojewódzkiej wraz z rondem w Radoszycach. Przypominam państwu, że o tym się mówiło ponad trzydzieści lat. Zostało to zrealizowane półtora roku temu. Dziś, po konsultacjach z mieszkańcami, nadaliśmy patronat temu rondu – rondo św. Rocha. Wiecie doskonale czemu, jest tu kapliczka św. Rocha nieopodal, dlatego mieszkańcy tak wybrali „– mówił o wydarzeniu burmistrz Miasta i Gminy Radoszyce, Michał Pękala.
Rondo powstało na drodze 728, która łączy ze sobą dwie gminy i jest punktem zbieżnym dla czterech dróg do miejscowości Plenna, Radoszyce, Smyków i Łopuszno. Wyposażone zostało w chodniki, ale też w ścieżki rowerowe. O wydatkach poczynionych na ten cel i źródłach, opowiada włodarz: – ,,Koszt to aż ponad 50 mln. zł. Największa dotacja pochodziła z funduszy zewnętrznych z Unii Europejskiej, 85%, reszta pochodziła z budżetu Zarządu Województwa, za co serdecznie dziękujemy, jak i z budżetu gminy Radoszyce, za co dziękuję radnym, że przeznaczyli 500 tys. zł żeby wykonać tak bezpieczny trakt” – mówił Pękala.
W otwarciu wzięli udział okoliczni mieszkańcy, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Radoszycach, pracownicy jednostek administracji. Inwestycja już od półtora roku służy mieszkańcom, jak i przejeżdżającym tamtędy. Jest to bardzo ważna droga dla transportu, samochodów ciężarowych i dostawczych. Dzięki powstałemu w tym miejscu rondu jest bezpieczniej dla pieszych, a kierowcy mają możliwość skorygować trasę przejazdu, nawracając lub w prostszy sposób dokonując skrętów. Przed modernizacją drogi tworzyły ze sobą ostry kąt, który wyraźnie utrudniał manewry długim pojazdem, a także włączanie się do ruchu w sposób bezpieczny.
-,,Przed budową ronda nie mieliśmy tutaj dobrego skrzyżowania. Pewnie państwo pamiętacie, że co roku trzeba było łatać dziury. Niestety było to nienormatywne skrzyżowanie. Raz, że ono się kruszyło, druga sprawa – było niebezpieczne dla podróżujących. Nie było, szanowni państwo, chodników, nie było ścieżek bitumicznych, a co gorsze, niestety były duże koleiny na tym trakcie drogi wojewódzkiej. […] Duże niebezpieczeństwo ze strony podróżujących, duże niebezpieczeństwo dla dzieci, bo na tym trakcie podróżowały dzieci do szkół, np. w Kapałowie. […] Stąd jest to ważna, kluczowa inwestycja na terenie miasta i gminy Radoszyce.” – dodaje burmistrz.
Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Wrona przewiduje zakończenie remontów dróg w gminie Radoszyce w momencie, gdy przebudowany zostanie ostatni zaplanowany odcinek trasy 728 od Plennej do drogi krajowej 74. Przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich zapewnia, że remont traktu jest ujęty w najbliższych planach tej jednostki.
Zdjęcia (G. Tysiąc):
zobaczycie tego goska przydupasa nawet nie potrafi się wypowiedziec
ciekawe ile proboszcz zażyczył sobie kasy za poświęcenie bo chyba nie za darmo
Dobrze że nie św. Kaczora bo elektorat pisowski by tam modły odprawiał.
poły radoszyckie
Gdyby tak uroczyście otwierali przygotowane działki pod inwestycje, żeby mógł powstać jakiś duży zakład pracy. Bawią się tylko w kółko w odsłonięcia tablic upamiętniających. Proponuję na przyszłe wybory samorządowe wybierać zupełnie nowych radnych i obcego nieznanego kandydata na burmistrza Radoszyc.
no a tam wyznawców pisu 100% ,ale jeszcze im bokiem wyjdżie