REKLAMA

Rozłam w PiS w sprawie usunięcia Lenarta i Lasoty

Koneckie struktury Prawa i Sprawiedliwości są wyraźnie podzielone. Pokazało to głosowanie w sprawie koalicji w Radzie Powiatu Koneckiego, a teraz potwierdzają taką tezę doniesienia z zebrania Zarządu Powiatowego PiS w sprawie wykluczenia z partii Andrzeja Lenarta i Jarosława Lasoty. 

REKLAMA
REKLAMA

Przypomnijmy, że szefem powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości jest od pewnego czasu Grzegorz Piec. On też był kandydatem na stanowisko starosty koneckiego przy założeniu dojścia do realizacji koalicji zawartej jeszcze w październiku PiS – SLD – Kreatywna Jedność Powiatu Koneckiego. Jak jednak wiadomo dwóch z trzech radnych KJPK (Rozmus i Pękala) oraz dwóch radnych PiS (Lenart i Lasota) postanowiło zawrzeć porozumienie z Polskim Stronnictwem Ludowym. W skutek tego Andrzej Lenart, który jest twórcą struktur Prawa i Sprawiedliwości w powiecie koneckim został wybrany na starostę koneckiego.

REKLAMA

Tuż po historycznej piątkowej sesji pytaliśmy Pieca i Lenarta o przyszłość powiatowych struktur PiS.

„Ja jestem szefem miejskiego komitetu wybranym w demokratycznych wyborach, a nie nominowanym przez władze z zewnątrz. Zamierzam być nadal członkiem Prawa i Sprawiedliwości, ale w polityce się nie mówi nigdy, bo ja nie wiem jaka będzie reakcja góry na to co się stało dzisiaj w Końskich. Uważam, że postąpiłem słusznie, a jak ktoś będzie chciał mnie wypchnąć z tej partii to mnie wypchnie – nic na to nie poradzę. […] Nie chciałbym się znaleźć poza partią, bo to jest moje dziecko. […] W moim przekonaniu nie zrobiłem nic złego, nie zrobiłem destrukcji, my tylko jasno z kolegą Lasotą określiliśmy, że my tego nie aprobujemy.” – mówił w wywiadzie starosta Lenart.

Grzegorz Piec komentował krótko – „Trudno mi na tę chwilę powiedzieć. To muszą podjąć władze wojewódzkie. Jeżeli jedna osoba dostaje rekomendację partii, czyli ja, a druga osoba kandyduje z poparciem PSL-u… To już zadecydują wyższe władze, one podejmą decyzję.” 

W tej sprawie w poniedziałek doszło do spotkania Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości. Zarząd miał podjąć decyzję w sprawie usunięcia Lenarta i Lasoty z PiS, ale nie podjął – „Pan Piec nie ma uprawnień do usuwania kogoś z partii, odbyło się głosowanie, ale w moim odczuciu to wszystko było poza statutem partii. Usunięcia członka PiS może dokonać Zarząd Okręgowy, więc tu nie było nawet nad czym debatować. Co prawda głosowanie się odbyło, ale nie przebiegło po myśli p. Pieca”  – tłumaczył nam dziś rano starosta Andrzej Marek Lenart.

Inaczej sprawę widzi Grzegorz Piec –„Tutaj nie chodzi o to czy p. Lenart ma być starostą, bo on nim jest, został na to stanowisko demokratycznie wybrany. Chodzi o to by ustalić czy w powiecie koneckim Prawo i Sprawiedliwość jest w opozycji, czy w koalicji. Sytuacja jest bardzo dziwna, bo Lasota i Lenart są z PSL-em mimo partyjnych ustaleń, że z Ludowcami w żadne koalicje nie wchodzimy. My musimy wiedzieć jakie ma być oficjalne stanowisko PiS-u w naszym powiecie i stąd moja prośba o zajęcie się sprawą panów Lenarta i Lasoty” – tłumaczy działacz.

Po poniedziałkowym wieczorze wiadomo jednak, że nic nie wiadomo. Nad Lenartem i Lasotą odbyło się głosowanie, którego wynik był patowy. Za usunięciem ich z partii zagłosowali Grzegorz Piec, Jarosław Staciwa i Robert Sidor. Przeciwni temu byli: Andrzej Lenart, Paweł Gręda oraz Adam Ślufarski. Od głosu wstrzymali się: Danuta Leśniewicz i Janusz Stępień.

„Sprawą i tak musi się zająć Zarząd Okregowy naszej partii i to władze wojewódzkie ustalą co dalej z tymi członkami, a jednocześnie gdzie jest miejsce PiS w powiecie koneckim. Myślę, że Zarząd Okręgowy zbierze się pod koniec tego lub na początku przyszłego tygodnia.” – mówi nam Grzegorz Piec, szef struktur PiS w powiecie koneckim.

„Ja nie wiem co zrobi Zarząd Okręgowy, bo o to trzeba pytać ten zarząd. Pan Piec może złożyć wniosek o wykluczenie nas z partii, ale będzie to wniosek p. Pieca, a nie Zarządu Powiatowego.” – komentuje starosta Andrzej Marek Lenart.

Na ile ważna będzie decyzja Zarządu Okręgowego w sprawie radnych Lasoty i Lenarta? Wydaje się, że dla układu w powiecie koneckim wiele się nie zmieni. Andrzej Lenart i Jarosław Lasota nawet w przypadku usunięcia z partii z pewnością dalej trwać będą w koalicji z PSL i dwoma radnymi Kreatywnej Jedności Powiatu Koneckiego. W takim wypadku jednak do koalicji nie dołączyliby się inni radni PiS (pamiętajmy że łącznie do Rady Powiatu Koneckiego weszło ich sześciu). Jeśli jednak góry partyjne zdecydują by nie usuwać z partii Lenarta i Lasoty to może to się okazać przyzwoleniem dla pozostałych rajców PiS-u na dołączenie do utworzonej w piątek koalicji.

Do sprawy z pewnością powrócimy.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *