REKLAMA

Rozpoczęto odwierty geotermalne w Sielpi [wideo, zdjęcia]

W Sielpi po stronie należącej do gminy Smyków rozpoczęły się prace przygotowujące do odwiertów geotermalnych mających na celu zbadanie terenu pod względem możliwości powstania basenów termalnych.

REKLAMA

Odwierty ruszą prawdopodobnie 15 września, by hałas prac nie przeszkadzał turystom znajdującym się w ośrodkach wypoczynkowych na terenie zalewu. Woda termalna powinna znaleźć się już na powierzchni na przełomie listopada i grudnia tego roku.

REKLAMA

-„Jesteśmy przed wiertnią, która będzie wiercić otwór Smyków GT-1 , jest to otwór którego głębokość będzie wynosić 1200 metrów, będziemy badać jakie tutaj można uzyskać wody. Spodziewamy się wody termalnej, której temperatura będzie wynosić około 35 stopni, spodziewamy się, że te woda będzie wypływać z otworu w ilości około 30 metrów sześciennych na godzinę i będzie mieć dużą mineralizacje bo około 90 gram w litrze” – mówi zastępca dyrektora pionu do spraw geologii Bogdan Noga z multiconsult Polska

Wody w Polsce są zazwyczaj pozyskiwane z okresów kredy i jury, lecz w Sielpi złoża będą z okresu triasu, tak jak w Niecce Podhalańskiej.

-„Jest to wielka szansa dla gminy Smyków […] myślimy nad powiększeniem potencjału Sielpi, traktujemy tą inwestycji, która w przyszłości będzie miała miejsce jako większa szanse i dopełnienie tych koncepcji czy projektów które chcielibyśmy zrealizować. W latach 90 do początku lat 2000 istniało tu bardzo dobrze prosperujące pole namiotowe, które kiedyś przynosiło budżetowi gminy Smyków pewne dochody, planujemy do tego wrócić, ale już z troszeczkę innym projektem, według koncepcji, którą opracowaliśmy 2 lata temu ten pierwszy etap obejmował stworzenie pola namiotowego i kempingowego, zaplecza gastronomicznego, infrastruktury, parkingów łącznie z otwartymi basenami.” – wójt gminy Smyków Jarosław Pawelec

Jeśli przewidywane informacje się potwierdzą w Sielpi na terenie gminy Smyków powstaną rekreacyjne baseny termalne, na terenie działki obejmującej 14 hektarów. Oprócz rekreacji złoża wody mogą być też wykorzystywane do celów ciepłowniczych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz