REKLAMA

Sąd i prokuratura w jednym miejscu? Przy okazji nowe rondo! [WIDEO]

Rozpoczęły się intensywne działania zmierzające do powstania w Końskich wspólnej siedziby dla Prokuratury Rejonowej i Sądu. Instytucje mają znajdować się na terenach za marketem Tesco. Radni Gminy Końskie na czwartkowej sesji zmieniali plan zagospodarowania przestrzennego w tym miejscu. Przy okazji w pobliżu powstanie też rondo, które upłynni ruch. 

REKLAMA

Przedstawiciele obu instytucji pierwsze starania do przeniesienia swoich siedzib podjęli już kilka lat temu. Udało im się pozyskać nawet działkę od Starostwa Powiatowego, a teraz rozpoczynają się prace związane z gromadzeniem potrzebnej do budowy dokumentacji. Przeszkodą był gminny plan zagospodarowania przestrzennego. Nad jego zmianą w czwartek pochylili się radni z Końskich

„To bardzo ważny projekt, dlatego że jest on konsekwencją pewnej idei od kilku lat przygotowywanej. Mianowicie budowy w Końskich nowego budynku sądu oraz prokuratury. Dzisiaj te instytucje mają w Końskich oddzielne budynki. A prokuratura wynajmuje budynek na zasadach komercyjnych, oczywiście z niedogodnościami i finansowymi i organizacyjnymi. Z kolei świeżo przebudowany budynek sądu zdaniem szefostwa sądu nie do końca spełnia swoją rolę, ponieważ jest ograniczona ilość sal sądowych, a przede wszystkim otoczenie nie pozwala na swobodne parkowanie – nie ma parkingu na ulicy Iwo Odrowąża. Starostwo Powiatowe w poprzedniej kadencji przekazało na ten cel, na rzecz skarbu państwa działkę przy ulicy Wjazdowej, na tyłach obecnego Tesco, a projektanci rozpoczęli prace studyjne, z których wynikało, że jeden parametr planu miejscowego będzie przeszkodą przy uzyskaniu pozwolenia na budowę. A dokładnie chodzi o powiązanie powierzchni użytkowej budynków z ilością miejsc postojowych. Przy planowanych prawie 5 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej musieliby projektanci wygospodarować miejsca dla postoju prawie 500 aut. Ani potrzeby sądowe, ani możliwości gruntowe na to nie pozwalały. W związku z tym zmiana ma charakter epizodyczny. Dotyczy zmniejszenia relacji pomiędzy powierzchnią użytkową a ilością miejsc parkingowych” – tłumaczył nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Wszyscy obecni na sesji radni zgodzili się na zmiany. A to oznacza, że działania związane z przeniesieniem sądu i prokuratury w najbliższym czasie realnie ruszą z miejsca. Przy okazji inwestycji w tej części miasta gmina chce także upłynnić ruch. Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Wjazdowej ma zmienić się w małe rondo – „Ulica Wjazdowa będzie miała nowe skrzyżowanie z tą ulicą w postaci minironda. To pozwoli też lepiej skomunikować i osiedla 3 Maja oraz Niepodległości z terenem ulicy Wjazdowej i wobec nowego zagospodarowania tej przestrzeni dla potrzeb instytucji publicznej, która będzie przyciągała bardzo dużo podróżnych to nowe skrzyżowanie będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze” – tłumaczy burmistrz Obratański.

Do tematu będziemy powracać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *