REKLAMA

Sadzili drzewka przy zbiorniku na Starym Młynie [wideo, zdjęcia]

Prace renowacyjne przy zbiorniku wodnym na Starym Młynie w Końskich zbliżają się ku końcowi. W środę 23 października miało miejsce uroczyste zasadzenie drzew.

REKLAMA

Wcześniej stare drzewa musiały zostać wycięte z powodów bezpieczeństwa. Sama renowacja zbiornika opóźniła się z uwagi na zły stan techniczny budowli wodnych, a więcej o tym i o wcześniejszej wycince opowiedział nam sołtys Rogowa i radny Miasta i Gminy Końskie Marek Kozerawski –„Te ławy, na których wspierał się mostek, były z takiego betonu, który nie był nawet uzbrojony i zachodziło podejrzenie, że za parę lat może siąść i obalić się, także wykonano taką robotę solidną, nowy mostek, nowe ławy, nowe wszystkie elementy, także to będzie służyło mam nadzieję na dziesiątki lat […] Te drzewa ze względów bezpieczeństwa nie mogły się zachować z tego względu, że w dużej mierze były pochylone i przy pracach ziemnych utwardzających pobocza po prostu by wpadły do wody, więc nie było możliwości zachowania ich, to było nierealne technicznie. Wiadomo, że stare drzewa – ładne, mają swój urok, ale – no niestety, nie można było przy zakresie tych prac drzew zachować. Należało je wyciąć” – mówił nam Marek Kozerawski.

REKLAMA

Na wydarzeniu pojawili się: wiceburmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Końskie Piotr Słoka, wiceprzewodnicząca Regina Maciejczyk, radni – Leszek Stanek, Artur Dajer i Marek Kozerawski, Naczelnik Wydziału Urbanistyki, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Miasta i Gminy Końskie Aleksandra Wojciechowska-Wilk, pracownicy koneckiego urzędu oraz pracownicy firmy Stawecki Holding, która podjęła się prac renowacyjnych zbiornika. Wszyscy z wymienionych brali czynny udział we wkopywaniu drzewek.

O ilość oraz rodzaje roślin pytaliśmy Aleksandrę Wojciechowską-Wilk –„W dniu dzisiejszym rozpoczynamy obsadzanie zbiorników – Stary Młyn i Browary. Będzie wsadzonych około 150 drzewek plus krzewy ozdobne, łącznie na trzech zbiornikach. W tej chwili 30 drzew, to jest początek, będzie ich ponad 150. Dęby, buki, śliwy pissardii, wiązy, brzozy kolumnowe, troszkę iglaków, sosna koreanka. Staramy się, żeby tych drzewek było sporo, żeby w przyszłości latem dawały cień, no i żeby było ładnie” – mówiła nam Aleksandra Wojciechowska-Wilk.

Projekt w ramach programu organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska obejmuje przebudowę zbiornika na Starym Młynie oraz obu zbiorników na Browarach. Wartość całkowita poniesionych kosztów wynosi ponad 8 milionów złotych, a dofinansowanie jakie gmina Końskie otrzymała to aż 85%.

Po zakończeniu prac będzie miało miejsce oficjalne oddanie obiektu. Powinno to nastąpić w najbliższych tygodniach.

Zdjęcia (Kamil Olesiński):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *