REKLAMA

Wojewoda odpowiada. Środki na dodatek sukcesywnie spływają

W weekend publikowaliśmy informacje Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Końskich dotyczącą braku środków z rządu na realizację tak zwanego dodatku węglowego (TUTAJ). W tej sprawie dziś otrzymaliśmy odpowiedź od służb prasowych wojewody świętokrzyskiego. 

REKLAMA

Przypomnijmy, że z nagrania wyemitowanego w weekend (realizacja miała miejsce w piątek 25.11 przed południem) wynikało, że dotychczas do MGOPS w Końskich wpłynęło zaledwie 30% środków w stosunku do tego o co jednostka wnioskowała do rządowych służb, a zarazem co wynika z pozytywnie rozpatrzonych wniosków mieszkańców.

REKLAMA

Dziś otrzymaliśmy pismo od Marzeny Chodakowskiej, rzecznika prasowego wojewody świętokrzyskiego zapewniające, że sytuacja już uległa poprawie, a w najbliższych dniach będzie jeszcze lepsza:

[…] Gmina Końskie dostała już III transze środków finansowych na wypłatę tzw. dodatków węglowych. Jest to suma łącznie 9 860 498,90 zł, przy czym III transza przekazana została w dwóch częściach: 23.11.2022r. kwota 2 194 020 zł i 25.11.2022r. kwota 2 692 800 zł.

Z informacji przekazanych przez Gminę Końskie, dotyczących zapotrzebowania na III transzę wynika, iż zapotrzebowanie to wynosiło 7 313 400 zł. Faktycznie przekazane gminie środki to 4 886 820 zł, co stanowi 66% złożonego zapotrzebowania.

Dodatkowo wskazać należy, iż raporty z systemu prowadzonego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w którym dokumentowane są kwoty środków przeznaczonych na wypłatę dodatków węglowych (gminy są zobowiązane do regularnego zasilania tego systemu danymi z poziomu każdej gminy) wskazują, iż wg. stanu na dzień 28.11.2022r. Gmina Końskie otrzymała ok. 72 % środków na zaspokojenie pozytywnie zweryfikowanych wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Zastrzec jednak należy, iż dane te są zmienne, gdyż gminy (w tym Gmina Końskie) w dalszym ciągu weryfikują złożone wnioski, a obywatele do końca listopada mają możliwość na ich złożenie.

Wspomnieć również należy, iż kolejna transza środków przewidywana jest na bieżący tydzień. 

 

REKLAMA

4 thoughts on “Wojewoda odpowiada. Środki na dodatek sukcesywnie spływają

 1. gosc pisze:

  hehehe Ciekawe co myślą zwolennicy partii rządzącej którzy głosowali na PiS a teraz czekają na dodatki. Głosowaliście to tak macie. Politycy dostają wynagrodzenie na czas, a wy?

 2. Edi pisze:

  A gdyby zagłosowali na PO to by nic nie mieli.

 3. Taka prawda pisze:

  Najgorszy rząd w historii, największe ceny w Europie, największe bezrobocie i najwięcej zamkniętych przedsiębiorstw. Co z tego że dadzą dodatki jak zabiorą innym i przez to zamykają się zakłady pracy. Zamiast bezrobotnemu dać pracę to dają zasiłki żeby siedział z piwem pod sklepem.

 4. Małgosia pisze:

  W Stąporkowie już się mówi o aferze. Osoby, które złożyły wnioski ponad 3 miesiące temu czekają, a znajomi króliczka dostali dużo wcześniej. Każda władza ma czarne owce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *