REKLAMA

Sekcja Emerytów ZNP w Końskich ma 60 lat. Relacja z jubileuszu [wideo, zdjęcia]

W piątek w Sali Bankietowej Astoria w Końskich swój okrągły jubileusz 60-lecia istnienia, połączony z Dniem Komisji Edukacji Narodowej, świętowała konecka sekcja Emerytów i Rencistów oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podczas uroczystości odznaczono członków o najdłuższym stażu, a także przyjęto w szeregi nowych. 

REKLAMA

Uroczystość została zorganizowana w rok po terminie, ponieważ w 2021 roku pandemia koronawirusa uniemożliwiła spotkanie. O tym, że sekcja związkowa to wielka wartość, mówili i składali gratulacje związkowcom licznie przybyli goście, w tym delegaci:  z powiatu wicestarosta Wiesław Skowron, z gminy Końskie wiceburmistrz Krzysztof Jasiński, ponadto przedstawiciel świętokrzyskiego oddziału ZNP Zbigniew Błasiński, a także prezes naszego koneckiego oddziału Sekcji Emerytów przy Zarządzie ZNP w Końskich Karolina Orłowska-Carmenate.

REKLAMA

– „Sekcja nasza, Sekcja Emerytów przy Zarządzie ZNP w Końskich, powstała 27 maja 1961 roku. Dziesięć lat temu też obchodziliśmy uroczyście 50 lat, a w tej chwili 60-lecie. Sekcja na przestrzeni lat, ilość członków, zmieniała się w zależności od różnych sytuacji, od sytuacji zdrowotnej emerytów […] W największej świetności sekcja nasz liczyła 123 osoby, a  w tej chwili liczy 69 osób. Staramy się żeby formy naszej pracy były urozmaicone, by każdy mógł wybrać z nich coś dla siebie i żeby nasi członkowie z ochotą przychodzili na nasze spotkania. […]  Na takich spotkaniach my emeryci mamy czas na wspólną rozmowę, wspomnienia, i jest to też okazja do poruszania wielkich spraw  związanych z naszą oświatą, no i z problemami oświaty. Mimo, że jesteśmy na emeryturze, to cały czas jesteśmy w duszy nauczycielami” – mówiła nam przed spotkaniem prowadząca, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Końskich Grażyna Pluta.

Sekcja Emerytów przy Zarządzie ZNP w Końskich obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia

Po inauguracji wręczono listy gratulacyjne sześciu osobom spośród wszystkich za 60 i więcej lat przynależności do ZNP w Końskich. Przyjęły je najstarsza stażem z całego grona, 75-letnia Janina Rurarz oraz: Leokadia Kupis, Danuta Ziomek, Barbara Bartosik, Genowefa Gajos, Jadwiga Biały. Oprócz nich, w gronie wyróżniono odznakami: Zofię Cuper, Genowefę Gajos, Helenę Kaczmarską, Elżbietę Mochocką, za 50 lat w Związku.

Odznaczeń za 50 lat przynależności do ZNP dokonał prezes okręgu świętokrzyskiego ZNP w Kielcach, Zbigniew Błasiński

Marianna Gwardecka przedstawiła rys historyczny organizacji na przestrzeni 60 lat jej działalności, po czym głos zabrali zaproszeni goście, delegaci i prezesi ZNP.

-„Szanowni goście, szanowne koleżanki i koledzy, obchodzimy dzisiaj jubileusz 60-lecia powstania oddziałowej sekcji emerytów i rencistów. Jak każdy jubileusz, tak i ten, przywołuje wspomnienia o ludziach i zdarzeniach, ale również skłania do refleksji nad dniem dzisiejszym i na spojrzenie w przyszłość. Dzisiejsze nasze spotkanie ma szczególny charakter, bo łączy pokolenia. Są na tej sali szanowni oczywiście szanowni jubilaci, ale są też przedstawiciele młodszego i młodego pokolenia nauczycieli, i uważam, że to jest szczególnie cenne. Poznaliśmy historię naszej sekcji, która stanowi wycinek historii związku. Możemy dzielić się doświadczeniami, ale przede wszystkim takie spotkanie pokazuje, że jesteśmy jedną wielką rodzina związkową. Pokazuje, że każdy z nas jest wpisany w historię związku, że mieliśmy i mamy wciąż te same cele.  Dbałość o rozwój edukacji na rzecz naszych uczniów i wychowanków dla ich dobra, i dbałość o dobre warunki płacy i płacy nauczycieli i pracowników oświaty. Jestem przekonana, że wszyscy tu, którzy jesteśmy zebrani na tej sali wiemy, że wspólne działania nas wszystkich pomagają nam osiągać wyznaczone cele” – mówiła i składała życzenia podczas uroczystości Prezes Oddziału ZNP w Końskich, Karolina Orłowska-Carmenate.

Najstarsze członkinie ZNP w Końskich przyjęły listy gratulacyjne od Prezes Oddziału ZNP w Końskich, Karoliny Orłowskiej-Carmenate

Prezes okręgu świętokrzyskiego ZNP w Kielcach Zbigniew Błasiński również przyłączył się do wystąpień: – „Nazwa – sekcja emerytów i rencistów, oddział, związek, to tylko takie ramy prawne, które kiedyś nakreślili nam nasi poprzednicy, a te ramy muszą wypełnić swoją działalności osoby, i wasza sekcja, nasz oddział, został przed chwilą pochwalony, czego wam gratuluję, ale świadczy to o tym, że wy jako członkowie związku, jako uczestnicy lokalnej społeczności, doskonale wypełniacie te ramy, które poprzednicy wam nakreślili i pozostawili. Bardzo serdecznie gratuluję wam tego, bo wiem, że to wymaga pewnej determinacji, to wymaga też zaangażowania, to wymaga nieugiętości, nieustępliwości, w walce o swoje ogromne rzeczy. […] Serdecznie koleżankom, kolegom gratuluję, życzę zapału, życzę siły i energii, tej emeryckiej młodości w działaniu, bo tylko nauczyciele potrafią jako związkowcy przedłużać swoją młodość działając  w sekcji emerytów. Wszystkiego najlepszego na następne lata, serdecznie gratuluję!”.

Podczas święta obecni byli i głos zabierali przedstawiciele władz terytorialnych w osobach wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego  i Wicestarosty Wiesława Skowrona.

Wiceburmistrz Krzysztof Jasiński i radny Powiatu Władysław Skowron

-„Szanowni państwo, ta dzisiejsza uroczystość łącząca zarówno dzień Edukacji Narodowej, jak i 60-lecie Związku, to podkreślenie roli nauczycieli. Zarówno tych czynnych, którzy są na sali, ale zarówno tych, którzy przez minione lata budowali konecką i polską oświatę, chciałbym w imieniu władz samorządowych Miasta i Gminy Końskie bardzo serdecznie państwu podziękować za tą przeszłość, że państwo w sposób niezwykły wpisaliście się w historię naszego miasta, w historię koneckiej oświaty, że stworzyliście podwaliny pod dzisiejsze współczesne społeczeństwo. Wszystkim nauczycielom, tym czynnym zawodowo, życzę by trwali jak najdłużej wśród dzieci i młodzieży koneckich szkół, przekazywali tę niezwykła wiedzę, swoje umiejętności, dzięki czemu nasze dzieci będą mogły w przyszłości zastąpić nas, dzisiaj pełniących różne funkcje” – mówił Końskich Krzysztof Jasiński.

-„W imieniu pana Starosty Zarządu Powiatu oraz w imieniu własnym pragnę państwu złożyć serdeczne gratulacje. Pragnę też wszystkim członkom koneckiej sekcji Emerytów i Rencistów ZNP życzyć dalszej działalności w tej sekcji, satysfakcji z tej działalności, zadowolenia i oby państwu i państwa rodzinom dopisywało zawsze i wszędzie zdrowie, bo takie mamy czasy„-  dodał Wiesław Skowron, po czym wręczył pamiątkowy grawerton na na ręce przewodniczącej Grażyny Pluty.

Chór Sekcji Emerytów przy Zarządzie ZNP w Końskich

Po gratulacjach i życzeniach przyszedł czas by włączyć do Sekcji Emerytów i Rencistów nowe nazwiska. Przy okazji jubileuszu w szeregi wstąpiły: Maria Sobczyk, Anna Sapieja, Elżbieta Derlichwska, Iwona Gołacka, Magdalena Plaskota i Maria Krakowiak.

Na koniec scenę przejęli artyści Miejsko-Gminnego Domu Kultury i chór sekcji ZNP w Końskich, którzy występami artystycznymi wypełnili program obchodów niemal do samego końca. Niemal, ponieważ przy tej okazji nie mogło zabraknąć wspólnego posiłku gości i członków, tortu oraz szampana. Uczestnicy przystąpili także do przeglądania starych ksiąg pamiątkowych i dokonali wpisów do nowej. Organizacja ma wiele planów na dalsze lata i w zamiarze niejedną jeszcze kartę w swej historii zapisać.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *