REKLAMA

Seniorzy rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach [wideo, zdjęcia]

W piątek w budynku starostwa powiatowego w Końskich odbyło się spotkanie seniorów z policjantami i ekspertami do spraw ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa i zagrożeń na drogach powiatu. Przybyło ponad 30 interesantów.

REKLAMA

Celem tegorocznej akcji organizowanej przez Ministerstwo Infrastruktury było uświadomienie seniorów jak bezproblemowo poruszać się po drodze, jak poprawić swoją widoczność w nocy i dlaczego odblaski są ważne. Poruszony został też temat zmian w ruchu drogowym, jakie zachodzą na przestrzeni lat.

„Analizując zdarzenia na polskich drogach, okazuje się, że w 40 procentach tych zdarzeń biorą udział dzisiaj osoby po 60 roku życia. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wieku w Polsce się przesuwa w górę, należy przyjąć, że tych osób po 60 roku życia będzie coraz więcej, a zatem czas coś z tym fantem zrobić” – opowiadał nam ekspert ruchu drogowego Mariusz Sztal.

REKLAMA

Podczas spotkania wykonywane były przegląd oraz doposażenie rowerów osób, które przyjechały jednośladami – „Każdy ma zagwarantowane, że jego pojazd, jeżeli jeszcze nie spełnia wszystkich wymagań, o których mówi prawo, to na pewno odbierając swój rower dzisiaj po prelekcji już tak będzie” – mówił Mariusz Sztal.

Każdy uczestnik mógł też sprawdzić swój wzrok i refleks dzięki przygotowanemu  specjalistycznemu sprzętowi. Seniorzy mimo poważnego tematu dobrze się bawili, co na pewno ułatwiło im zrozumienie omawianych kwestii i zapamiętanie ich. Końskie do przeprowadzenia akcji wybrano z dwóch powodów – po pierwsze demografia mocno wskazuje na starzejące się społeczeństwo, a po drugie – to właśnie u nas bardzo często seniorzy są sprawcami zdarzeń drogowych.

Zdjęcia (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *