REKLAMA

Sielpia przyciąga tłumy. W nowym sezonie nowe atrakcje [wideo, zdjęcia]

Remonty i spuszczanie wody letnisko w Sielpi ma już za sobą. Na miejscu trwają już tylko kosmetyczne prace, ale od majówki z uroków koneckiego kurortu korzystają prawdziwe tłumy. Widać to było doskonale podczas czerwcowego długiego weekendu. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też nowe atrakcje – trakt spacerowy, którym zbiornik wodny można obejść dookoła, czy nowopowstałe wyspy. Na miejsce przyjeżdża też coraz więcej kamperów, ale i osób biwakujących pod namiotem. 

REKLAMA

Na weekend, który rozpoczęło Boże Ciało w Sielpi było niewiele wolnych miejsc noclegowych, a południowy brzeg zalewu zaczął zaludniać się miłośnikami bardziej spokojnej turystyki – przyjechały tam kampery, rozbito wiele namiotów. Niestety wiele osób korzystało z brzegu „na dziko”, tymczasem tuż obok znajduje się zorganizowane pole namiotowo-kamperowe –„Zawiera wszystkie niezbędne media, które mogą posłużyć do cywilizowanego spędzania tam czasu. Jest budynek zaplecza wraz z toaletami, natryskami, jest możliwość podłączenia się do energii elektrycznej, wody, kanalizacji […] Pole będzie oczywiście płatne, ale koszty będą umiarkowane i związane z koniecznością pokrycia kosztów utrzymania tego miejsca. To gmina będzie płacić rachunki za wodę, ścieki, energię i odpady. Są próby korzystania nieodpłatnego, które kończą się tym, że ZOSiR zbiera tam kontener odpadów pozostawionych przez niefrasobliwych turystów” – tłumaczy Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

W Sielpi w okresie między sezonami pojawił się zupełnie nowy trakt spacerowy. Jest on utwardzony i wiedzie wokół zalewu, a po drodze spacerowicze czy rowerzyści specjalnymi mostkami przechodzą nad rzeką wpływającą do zbiornika oraz pomiędzy usypanymi wyspami. Jest także zapowiadanie nowe molo oraz sztuczna wyspa również pełniąca obecnie funkcję traktu spacerowego. Wydłużona została także ulica Spacerowa, będąca przecież głównym deptakiem turystycznej części Sielpi –„Zaraz za dawnym molem, na przedłużeniu ulicy Spacerowej jest droga asfaltowa do końca działki stanowiącej niegdyś kraniec zagospodarowania Sielpi. To jest droga, która ma prowadzić do łapacza rumoszu. Natomiast nie ukrywam, że będzie ona traktowana jako część ścieżki spacerowej i być może w przyszłości część popularnego ciągu i spacerowego i handlowego, tak jak to dziś widzimy na ulicy Spacerowej” – dodaje Obratański.

REKLAMA

Od 1 lipca ruszy zaś strzeżone kąpielisko, które finansuje samorząd miasta i gminy. Pojawiają się głosy, że działać powinno ono dłużej niż dwa wakacyjne miesiące. Gmina jest za, ale chciałaby by w kosztach wydłużenia działania strzeżonego kąpieliska partycypowali też sielpiańscy przedsiębiorcy –„To wydaje się być zasadny wniosek. Sama Sielpia jako ośrodek żyje wcześniej niż tylko w sezonie. Bardzo możliwe, że w przyszłości ten okres sezonu rozumianego jako okres odpowiedzialności gminy nieco wydłużymy, ale w porozumieniu z samymi przedsiębiorcami, którzy prowadzą tam działalność. Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że Sielpia będzie oznaczała upublicznianie kosztów a prywatyzację zysków. Sezon stanowi spore obciążenie dla finansów gminnych. Staramy się je zbilansować z dochodami płynącymi z Sielpi, ale każde wydłużenie wymaga racjonalnego skalkulowania. Dopuszczam taką myśl, że przedsiębiorcy będą chcieli wydłużyć o miesiąc sezon, ale będą też chcieli sfinansować ratowników. Obecnie 2 miesiące sezonu to dla samego utrzymania posterunku ratowników koszt przekraczający 50 tysięcy złotych. Każde wydłużenie to odniesienie do tej kwoty w sposób proporcjonalny” – dodaje Obratański.

Sezon turystyczny to także wzmożone patrole policji w Sielpi. Jak co roku uruchomiony będzie tam posterunek, a policjanci patrolować będą wodę ze specjalnej motorówki, a okoliczne ulice między innymi na elektrycznych rowerach. Z samych Końskich do Sielpi w lipcu i sierpniu dojedziemy specjalną linią autobusową komunikacji publicznej – specjalna linia nr 8 będzie jeździć w weekendy, na tygodniu dojadą tam kursy regularne. Również z początkiem sezonu uruchomiona zostanie przez Staropolski Związek Gmin i Miast linia autobusowa łącząca zalew w Sielpi z Zalewem Antoniów w gminie Radoszyce.

Zdjęcia (B. Bocheński, własne):

REKLAMA

7 thoughts on “Sielpia przyciąga tłumy. W nowym sezonie nowe atrakcje [wideo, zdjęcia]

  1. STu pisze:

    Byłem w sobotę kolio 12 godziny, brak toalet to skandal są jakieś nowe postawione ale były zamknięte!!! Pole biwakowe po drugiej stronie -po to sie tam decyduje na nocleg pobyt aby pobyc w ciszy z naturą itd a tam miedzy polem a woda puszczony deptak-dziwny pomysł psujący zamysł pola namiotowo kempingowego-dla mnie to psuje calkowity zamysl tego pola , te rowerki tezykolowe samichodziki krzyki wrzaski spacerujacych a onok rozbity namiot .Kolejna sprawa brak ławek w kolo tego ciągu żeby przysiąść odpocząć itd .

  2. zzz pisze:

    spęd nic więcej jak odpoczywać to w bieszczadach

  3. zdyszany mleczarz pisze:

    STu – znalezienie ciszy i odpoczynku w Sielpi to tak jak znalezienie dobrej pracy w Końskich. Sielpia ściąga tłumy, Januszy w przepoconych i uwalonych majonezem koszulkach, dzieci pędzących po deptaku w plastikowych bolidach nie zważając na innych. Dresy, brudasy, goldkety i adidasy. Tam odpoczywa się w tłumie i zgiełku w całodobowym smrodzie przypalonego grilla z sączącym się z JBL Martyniukiem w tle – to też forma wypoczynku bo nie każdy lubi spokój i ciszę. Sielpia ściąga tych którzy szukają raczej emocji niż wypoczynku bo na co dzień mieszkają w ciszy. Im też należy się przyzwoity ośrodek, molo, czyste plaże ..więc tak czy siak bardzo dobrze, że zainwestowano po latach w Sielpię. Teraz trzeba tylko dopieścić i pilnować.

    • Mefisto pisze:

      Nie może być zgody, mimo, że kierujesz się wyrozumiałością dla innych z ich potrzebami. Ośrodek wypoczynkowy jest dla ogółu. Dzielenie ludzi według ich zwyczajów prowadzi do wykluczenia.

  4. zzz pisze:

    brawo zdyszany mleczarz

  5. Jola pisze:

    Do STu .Trzeba było wszystko doprowadzić do ruiny przez praktyczne zarządzanie przez 30 lat Obertasa, jego kolegów to macie mamy tego skutki .Sielpia zatraciła pierwotny charakter ,spokoju i ciszy współistnienia z naturą. Oni nie mają poczucia winy za zaniedbania , nic się na polu namiotowy nie robiło ,następowała jego degradacja a jest świętym obowiązkiem gospodarza!!!

  6. inż pisze:

    jola- Świętym obowiązkiem gospodarza jest dbanie o jego jakość oraz estetykę , tego niestety nie było , pole namiotowe stało się istnym śmietniskiem. Podobno jakość teraz oddanych nowych budynków pozastawia wiele do życzenia .Dla mnie ta rewitalizacja Sielpi to wielka niedoróbka ,wielomilionowa , jedna niedoróbka. Przy takich nakładach finansowych to wszystko powinno błyszczeć. A wczasowicze przyjeżdżali ,będą przyjeżdżać bo tu po prostu jest najbliżej .A w weekend dojeżdżają z okolicznych miejscowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *