REKLAMA

Skuteczna wentylacja hal przemysłowych

Rosnące wymagania w zakresie efektywności energetycznej, a także bezpieczeństwa, zdrowia i życia pracowników, jakie są stawiane nowo budowanym lub remontowanym halom przemysłowym, wymuszają na inwestorach tworzenie kosztownych, pracochłonnych projektów wentylacji. Stosowane dawniej metody wymiany powietrza na halach, polegające na budowaniu dwóch niezależnych od siebie systemów: wentylacji nawiewnej oraz wywiewnej są energochłonne i mało skuteczne. Dobrze przemyślane, nowoczesne systemy wentylacyjne dla przemysłu zapewniają nie tylko skuteczną wentylację hal przemysłowych, ale jednocześnie pozwalają na optymalizację kosztów zużycia energii i eliminację emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

REKLAMA

Jak zapewnić skuteczną wentylację hal przemysłowych w firmie.

Przy projektowaniu wentylacji hali przemysłowej w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę funkcję, jaką ma ona spełniać. Na przykład dla hali montażowej wymagane są inne systemy wentylacyjne niż dla hal produkcyjnych, na których odbywa się spawanie wielkogabarytowe. Biorąc pod uwagę takie parametry, jak: wielkość hali, prowadzone na niej procesy technologiczne i wymagania BHP względem emisji szkodliwych substancji emitowanych na stanowisku pracy, ale również wymogi prawne, w tym aspekty środowiskowe i energetyczne, projektant musi dobrać właściwe moduły, które spełnią wszystkie wymagania.

REKLAMA

Skuteczna wentylacja ma zapewnić taką wymianę powietrza, by wartości najwyższych, dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń na hali, tzw. NDS, nie zostały przekroczone. W przypadku niektórych procesów wydajność systemów wentylacyjnych została określona prawnie. Strumień powietrza nawiewu nie może być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy, a siła wentylatora odprowadzającego zanieczyszczone powietrze nie może utrudniać procesu technologicznego. Filtry oczyszczające powietrze muszą być dobrane do skutecznego usuwania emitowanych zanieczyszczeń zarówno pod kątem wydajności, jak i ekonomii. Regularna wymiana filtrów lub ich czyszczenie są związane z kosztami zakupu części eksploatacyjnych oraz czasu wyłączenia, potrzebnego na serwisowanie instalacji, jednak prace te stanowią nieodzowny warunek utrzymania wentylacji w sprawności.

Optymalizacja zużycia energii w technologii obróbki powietrza

Skuteczna klimatyzacja przemysłowa hal jest energochłonna. Z jednej strony energię zużywają wentylatory, z drugiej – powietrze doprowadzane na halę wymaga ogrzania w sezonie jesienno – zimowym. To samo, już ogrzane powietrze jest odprowadzane wraz z zanieczyszczeniami na zewnątrz. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak: wyeliminowanie napędu pasowego, użycie do produkcji technologii kompozytowych i paneli bez mostków termicznych, czy bezstopniowa regulacja wydajności wentylacji pozwalają zaoszczędzić energię elektryczną, potrzebną do pracy systemów wentylacyjnych. Wprowadzenie do projektu układów odzysku ciepła lub filtrów oczyszczających daje możliwość ponownego wykorzystania podgrzanego już powietrza, lub samego ciepła i przekierowania go z powrotem na halę produkcyjną.

Konstrukcje monoblokowe czy wieloblokowe – przegląd rozwiązań

Częstym problemem, zwłaszcza przy starych, modernizowanych halach produkcyjnych, jest brak miejsca, potrzebnego zarówno na wentylatorownię, jak i na kanały nawiewne i wywiewne. Obecne systemy wentylacyjne zapewniają kompaktowe konstrukcje, stojące, leżące lub podwieszane, które w dowolny sposób można ze sobą łączyć w monobloki, lub rozdzielać na poszczególne elementy wieloblokowe.

Konstrukcje monoblokowe to kompaktowe centrale wentylacyjne, które w zależności od potrzeb można wyposażyć w filtry wstępne, wtórne lub elektrostatyczne, zespoły wentylatorów, wymienniki ciepła lub chłodnice itp. Zaletą konstrukcji monoblokowych jest krótszy czas montażu, szczelność konstrukcji, ale również niższa cena w stosunku do konstrukcji wieloblokowych.

Możliwość zastosowania dowolnego układu filtrów, wentylatorów oraz innych elementów systemu wentylacji w konstrukcji wieloblokowej pozwala z kolei na większą dowolność, a tym samym – funkcjonalność podczas projektowania. Poszczególne elementy są montowane na miejscu, co wprawdzie wydłuża czas potrzebny na instalację, jednak zapewnia łatwiejszy transport i dostawę na miejsce.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *