REKLAMA

Jak koneckie szkoły przygotowują się do matur i sprawdzianu ósmoklasisty? [wideo, zdjęcia]

Z powodu pandemii terminy egzaminów ósmoklasisty oraz matur zostały przesunięte. Ósmoklasiści i maturzyści w tym roku podejdą do nich w czerwcu. Wiąże się to jednak z szeregiem wytycznych wprowadzających szczególne środki ostrożności, by zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem podczas ich przeprowadzenia. A jak będzie to wyglądać w naszym regionie?

REKLAMA

Tegoroczne egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 27 czerwca. W związku z epidemią odbędą się one pod bardzo dużym rygorem sanitarnym, nie będzie też części ustnych. O wytycznych odnośnie organizacji matur opowiedział nam naczelnik wydziału oświaty powiatu koneckiego Krzysztof Stachera –„Pojawiły się wytyczne MEN skonsultowane z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Wszystko opiera się o konkretną, podstawową zasadę – zachowanie bezpieczeństwa sanitarnego. Wiąże się to z odpowiednim zabezpieczeniem absolwenta. Wchodzi on na egzamin maturalny, ma na sobie maseczkę, mierzona jest temperatura, dezynfekowane są ręce. Stoliki i sale przygotowane po dezynfekcji do pisania egzaminu. W trakcie pisania egzaminu sugerowane jest wietrzenie sal, nawet co godzinę. Po wyjściu następuje taka sama procedura” – tłumaczył nam Krzysztof Stachera.

Dyrektor ZDZ w Końskich Kinga Ostrowska poinformowała nas jak w jej placówce zostaną przeprowadzone matury –„Będą to wyjątkowe egzaminy. Zdecydowanie będą większe odstępy między uczniami, zabezpieczenie w postaci dezynfekcji rąk. Materiały, które uczniowie mają mieć na egzaminie mają być ich własne. Szkoła nie powinna podawać swoich materiałów ze względu na bezpieczeństwo. Ważne są także maseczki, zarówno na samej sali, jak i przy wyjściu, żeby ten cały proces był zabezpieczony” – mówiła nam Kinga Ostrowska.

REKLAMA

Dodatkowo według przekazanych wytycznych odległości między maturzystami muszą być co najmniej półtorametrowe, a wyjść z sali można nie później niż 15 minut przed upływem czasu przeznaczonego na pisanie. Rozpoczęcie egzaminu może być także opóźnione do 45 minut. Oczywiście członkowie komisji egzaminacyjnych muszą być wyposażeni w maseczki oraz rękawiczki.

Sprawdziany ósmoklasisty będą odbywać się od 16 do 18 czerwca. Oczywiście, tak jak w przypadku matur, samorządom i szkołom został przekazany szereg wytycznych dotyczących ich organizacji –„Wszystko wskazuje na to, że dzieci będą musiały przebywać w szkole w maseczkach, natomiast pozostawia wątpliwości czy dzieci będą pisać test w maseczkach, czy też nie, oczywiście w określonej odległości” – mówił nam Krzysztof Jasiński.

Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie Paweł Milcarek opowiedział nam jak wyglądać będzie egzamin w jego placówce –„Mamy bardzo konkretne wytyczne, jeżeli chodzi o Centralną Komisję Edukacyjną ze strony MEN, jak i Głównego Inspektora Sanitarnego. Organizacja tych egzaminów będzie trochę inna niż standardowych egzaminów. Po pierwsze – duży rygor sanitarny […] Odległości między uczniami, środki ochrony indywidualnej, zapewnienie środków odkażających dla uczniów, zapewnienie bezpieczeństwa dla egzaminatorów, jak i samych uczniów” – opowiadał nam Paweł Milcarek.

Według wytycznych, grupy, w których uczniowie będą pisać testy ósmoklasisty powinny liczyć nie więcej niż 12 osób. Ponadto w tym roku komisje egzaminacyjne będą stałe, nie tak jak dotychczas rotacyjne. Oznacza to, że każdego z trzech dni uczniowie będą pod nadzorem komisji w niezmienionym składzie.

W ramach III etapu luzowania obostrzeń związanych z epidemią ósmoklasiści i maturzyści będą mieć także możliwość brania udziału w konsultacjach z nauczycielami. Więcej o tym znajdziecie TUTAJ.

 

REKLAMA

5 thoughts on “Jak koneckie szkoły przygotowują się do matur i sprawdzianu ósmoklasisty? [wideo, zdjęcia]

 1. Biznesmen pisze:

  Czy Nadzór planuje przebadać nauczycieli pod kątem bezobjawowych nosicieli covid-19? Jak to robią inne szkoły.Boje się puścić dziecka na maturę jeśli nauczyciel nie będzie zdrowy.Chce mieć komfort psychiczny

 2. Rodzic pisze:

  Pana Naczelnika, mówi jak będą „sprawdzani” maturzyści. Pytanie jak będą sprawdzani nauczyciele i inni pracownicy w szkałach średnich w dniu matur? Czy im tez będzie przynajmniej zmierzona temperatura? Jeśli tak to przez kogo? . Pan Naczelnik sam nie może byc obecny w każdej szkole, ale razem z innymi swoimi pracownikami będzie w czasie 3-ech pierwszych dni matur i dopilnuje na miejscu w szkole czy wszelkie środki bezpieczeństwa będą zachowane?, by nie narazić maturzystów i potem ich bliskich?

 3. Nie zdal pisze:

  A czy Kamil Olesiński zdał maturę?

 4. Rodzic pisze:

  W Sandomierzu tak zrobili:
  „…Wszystkie próbki testów na koronawirusa pobrane od nauczycieli i pracowników sandomierskich placówek oświatowych, którzy w poniedziałek, 25 maja wracają do pracy są ujemne. Przez kilka dni badaniu w specjalnym punkcie przy Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu poddało się 145 osób…”
  EchoDnia – 24 maja

 5. mama pisze:

  czy na egzaminach będą osłony z pleksi dla uczniów tak jak to jest w zakładach pracy, sklepach itp ?? jak chcecie zabezpieczyć dzieci przed zarażeniem ???????
  przedszkola ruszyły i od razu pojawił się koronawirus !!!!!

Dodaj komentarz