REKLAMA

Stąporków: Uchwalono budżet na 2021 rok. Planowany 10-milionowy deficyt [wideo]

We wtorek 29 grudnia odbyła się sesja Rady Miejskiej w Stąporkowie, podczas której uchwalono budżet na 2021 rok. Zakłada on 10-milionowy deficyt. Budżet uchwalono jednogłośnie – głosowało za nim 12 radnych, ale warto dodać, że 3 nie pojawiło się na sesji. Przedstawiamy kluczowe inwestycje oraz planowane dochody i wydatki gminy.

REKLAMA

„W gminie Stąporków dochody na rok 2021 przewidujemy w kwocie prawie 67 milionów, wydatki będą opiewały na kwotę maksymalnie 77 milionów, deficyt 10-milionowy zostanie pokryty z obligacji komunalnych, wolnych środków za 2019 rok oraz środków rządowych. Na koniec bieżącego roku nasze zadłużenie wynosi jedynie 8 milionów 381 tysięcy, to jest najprawdopodobniej jedno z najmniejszych zadłużeń w tym kraju” – mówi nam burmistrz miasta i gminy Stąporków, Dorota Łukomska.

Przypomnijmy, że rok temu planowane dochody były niższe o około 4 miliony złotych, wydatki o 5 milionów, a deficyt wynosił 9 milionów złotych.

REKLAMA

Wśród najważniejszych inwestycji w nadchodzącym roku znalazły się duże remonty placówek oświatowych na terenie gminy.

„Staramy się o dofinansowanie termomodernizacji dwóch budynków, złożyliśmy wniosek na 4 miliony, kwota dofinansowania to 3,5 miliona do termomodernizacji dwóch obiektów, tj. szkoły w Krasnej i Przedszkola Publicznego w Stąporkowie. Złożyliśmy także wniosek i staramy się o dofinansowanie do budowy sali gimnastycznej w Krasnej, tam jest dofinansowanie 2,5 miliona, wniosek opiewa na 3 miliony” – opowiada nam Dorota Łukomska.

 

W 2021 roku realizowane będą także inwestycje, na które gmina już pozyskała dotacje. Są to budowa remizy OSP w Czarnej, przebudowa budynku Urzędu Miejskiego w Stąporkowie oraz budowa kanalizacji sanitarnej na ul. Odlewniczej i ul. Nieborowskiej w Stąporkowie.

Ponadto budżet uwzględnia remonty zarówno dróg gminnych, jak i powiatowych. Wśród tych pierwszych włodarze starają się o dofinansowania na remonty jezdni w sołectwach Czarniecka Góra (Poręba), Błaszków, Grzybów oraz ulicy Niekłańskiej w Wielkiej Wsi. Oprócz tego gmina planuje poprawić jakość ul. Powstańców w Niekłaniu Wielkim, jezdni w sołectwie Nadziejów oraz opracować dokumentację drogi wewnętrznej między ulicami Słowackiego i Konopnickiej w Stąporkowie.

Fot. Urząd Miejski w Stąporkowie.

Władze Stąporkowa informują także o zabezpieczeniu środków na przebudowę 13 kilometrów dróg powiatowych. Starostwo Powiatowe w Końskich złożyło już wniosek o dofinansowanie do remontów czterech zadań drogowych na terenie gminy, tj. 2,5-kilometrowy odcinek drogi relacji Stąporków – Pardołów, Świerczów, niemal 3-kilometrowy fragment jezdni Komorów – Adamek, 4,6 kilometra drogi Wólka Plebańska – Niekłań oraz część jezdni relacji Niekłań – Furmanów – Lelitków o długości 3 kilometrów.

Budżet uchwalono jednogłośnie – głosowało za nim 12 radnych, ale warto dodać, że 3 nie pojawiło się na sesji.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *