REKLAMA

Staropolski Związek Miast i Gmin aplikuje do Polskiego Ładu [wideo]

Staropolski Związek Miast i Gmin, w którego skład wchodzą gminy: Końskie, Radoszyce, Słupia Konecka, Ruda Maleniecka, Smyków i Fałków, w ramach programu rządowego Polski Ład, złożył dwa wnioski dotyczące energii odnawialnej. Łączna wartość obydwu projektów szacowana jest na około 20 milionów złotych. 

REKLAMA

W pierwszym z nich związek zabiega o dofinansowanie na modernizację i rozbudowę oświetlenia drogowego, co w efekcie pozwoliłoby zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy, także jeśli chodzi o konserwację. Wniosek opiewa na kwotę niemal 15 milionów złotych – Ono we wszystkich gminach wymaga wymiany częściowej, dotychczas istniejącego oświetlenia sodowego, wysokoprężnego na oświetlenie LED-owe. Dzięki temu moglibyśmy nie tylko doświetlić nasze gminy, drogi publiczne, ale moglibyśmy również uzyskać oszczędności w energii, a przy wzrastających cenach dla wszystkich gmin jest to ważne” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.

REKLAMA

Drugi ze złożonych wniosków dotyczy instalacji energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej  – „Drugi projekt o wartości 5 milionów złotych dotyczy szeroko rozumianej energetyki odnawialnej, która może być zamontowana w budynkach publicznych i może być wspierana poprzez instalację pomp ciepła i instalację magazynów energii. To może wpłynąć znacząco na koszty utrzymania takich obiektów” – dodaje burmistrz.

Obecnie szacowana suma wydatków dotyczących oświetlenia publicznego tylko na terenie gminy Końskie wzrosła z nieco więcej niż dwóch milionów na ponad trzy, czyli aż o 900 tysięcy złotych. Nowe instalacje świetlne mogą znacznie wspomóc redukcję kosztów zużytej energii.

REKLAMA

One thought on “Staropolski Związek Miast i Gmin aplikuje do Polskiego Ładu [wideo]

  1. AAA pisze:

    marzenia ,teraz trzeba pomagać ukraińcom , no i przydało by się rozpoczęte inwestycje w mieście ,jeszcze jedno skąd pieniądze na polski NIEŁAD bo polska tonie w długach, inflacja rośnie ,a władza bajki opowiada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *