REKLAMA

Stres pozytywny i negatywny – czy znasz różnice?

W codziennym życiu nie brakuje sytuacji, które mogą powodować stres. Jeżeli uczucie zestresowania utrzymuje się długo i nie mija, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych i problemów w życiu osobistym. Jak odróżnić stres pozytywny od negatywnego? Jak radzić sobie ze stresem?

REKLAMA

Stres pozytywny i negatywny – czym się różnią?

Choć słowo stres wielu z nas kojarzy się z negatywnymi doświadczeniami, to sytuacji, w których możemy mówić o stresie pozytywnym, nie brakuje. W każdej z nich organizm wydzielana hormony stresu, czyli kortyzol, adrenalinę i noradrenalinę. Zadaniem tych hormonów jest mobilizowanie do działania i stawienia czołu czynnikowi stresującemu.

REKLAMA

Kiedy mówimy o stresie pozytywnym, określanym także jako eustres, mamy na myśli stres, który zwiększa koncentrację i pobudza do pracy lub wysiłku. Stres pozytywny odczuwamy m.in. przed rozmową o pracę, egzaminem dojrzałości albo tuż przed startem w zawodach sportowych. Nie odwodzi on od zaprezentowania się przed przyszłym pracodawcą, przystąpienia do matury czy startu w maratonie… Wręcz przeciwnie – poprawia koncentrację i dodaje siły do działania.

Zupełnie inaczej jest ze stresem negatywnym. Kiedy przytłaczają obowiązki domowe i zawodowe, w życiu pojawia się jednocześnie wiele nowych wyzwań albo negatywnych zdarzeń, ich nadmiar może przytłaczać. Takie objawy jak problemy trawienne, płytki oddech, szybsze bicie serca, wychłodzona skóra czy zwiększona potliwość to najczęstsze objawy stresu. Długo utrzymujący się stres negatywny może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, m.in. otyłość, depresję, zawał serca czy wrzody żołądka.

Jak radzić sobie ze stresem? Zioła na stres i zdrowy tryb życia

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta znana maksyma znajduje potwierdzenie także w przypadku stresu. Kiedy wiesz, że czeka Cię ważny egzamin albo czujesz, że codzienne problemy zaczynają Cię przytłaczać, sięgnij po zioła na stres, które znajdziesz pod linkiem: https://www.izielnik.pl/ziola-na-stres.

Wśród nich najpopularniejsza jest melisa, która wycisza i delikatnie usypia. Zwróć również uwagę na działanie mięty, która nie tylko łagodzi problemy trawienne, lecz także regeneruje układ nerwowy, pomagając mu radzić sobie ze stresującymi sytuacjami. Do innych ziół na stres należą: poprawiający nastrój dziurawiec, rozluźniający chmiel i lipa, która łagodzi zdenerwowanie.

Na koniec pamiętaj o utrzymywaniu zdrowego trybu życia. Znajdź czas na relaksujące hobby i spotkania z najbliższymi. Stawiaj na zdrową dietę pełną warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych. Uprawiaj jogę i medytację, a także ulubioną aktywność fizyczną.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz