REKLAMA

Światowy Dzień Sybiraka uczczono w Szkole Podstawowej w Królewcu [zdjęcia]

W czwartek uczniowie Szkoły Podstawowej w Królewcu uroczystą akademią upamiętnili Światowy Dzień Sybiraka oraz 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Hasło przewodnie obchodów brzmiało „Nigdy więcej wojny”.

REKLAMA

fot. gmina Smyków

15 września w Szkole Podstawowej w Królewcu uczniowie klas od IV do VIII szkoły podstawowej, harcerze, zespół Królewiaczki i grono pedagogiczne, zorganizowali w budynku swojej szkoły uroczystości patriotyczne, poświęcone poległym podczas II Wojny Światowej oraz zesłanym na Sybir.

REKLAMA

Obchody rozpoczął tradycyjnie Hymn Polski. Konferansjerzy opowiedzieli o wydarzeniach roku 1939, a w części artystycznej zespół Królewiaczki i ich rówieśnicy, śpiewając pieśni wojenne i recytując wiersze, wprowadzili widzów w nastrój zadumy. Równie ważnym elementem programu było przemówienie ówczesnego komisarycznego prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, które odczytał jeden z uczniów. Po nim minutą ciszy uczczono pamięć o poległych i pomordowanych. Na koniec harcerze złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pamiątkowymi tablicami i Dębem Katynia.

fot. gmina Smyków

Po wystąpieniu dyrektor placówki Anna Cholewińska dziękowała swoim uczniom za wkład oraz pedagogom: Helenie Karbownik, Agnieszce Nowackiej i Anecie Grot, za koordynację uroczystości. Kalendarzowo Światowy dzień Sybiraka wypada 17 września. W Polsce obchodzi się go od 2004 roku.

Zdjęcie (gmina Smyków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *