REKLAMA

Święto Niepodległości świętem wolności: Akademia w ZSP nr 1 w Końskich

W poniedziałek 13 listopada w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyła się akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyświecało jej hasło: „Wolność, kocham i rozumiem…”.

REKLAMA

Spektakl opierał się na fragmentach powieści Stefana Żeromskiego „Syzyfowe prace” i na fragmentach „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza. Uczniowie przedstawili lekcję historii i lekcję języka polskiego. Opowiedzieli o uczuciach uczniów szkoły pod zaborami, a następnie wcielili się w więźniów bazyliańskiej celi. By dodać realizmu scenie, młodzież odgrodziła się od widowni kratami więziennymi.

REKLAMA

„Zaangażowanie, empatia, wrażliwość młodych wykonawców, podkreśliły martyrologię młodzieży polskiej doby romantyzmu. Wisienką na torcie była scena w salonie senatora Nowosilcowa, okrutnego Rosjanina, który był bezwzględny w stosunku do Polaków. Scena ta przemawiała prawdziwością i podkreślała talent uczniów. W postać Nowosilcowa rewelacyjnie wcielił się Karol Gajewski, uczeń klasy V TI a w zrozpaczoną, niewidomą matkę proszącą o litość – Katarzyna Kołba, uczennica klasy IV TAK” – mówi dyrektor ZSP nr 1 Beata Jakubowska.

W scenie więziennej i w scenkach szkolnych wystąpili:
Karol Gajewski – uczeń, więzień, Nowosilcow
Dawid Piłat – nauczyciel języka polskiego, więzień
Jakub Zbróg – dyrektor szkoły, więzień Jakub
Piotr Kozubski – uczeń buntujący się, więzień
Oskar Młodawski – nauczyciel historii, uczeń
Marcel Ślifierz – uczeń, ks. Piotr
Dawid Wasik – uczeń, Konrad
Gabriela Szewczyk – Kmitowa
Katarzyna Kołba – matka

Nieodłącznym elementem spektaklu była muzyka. Uczniów przygotowała Urszula Krzywkowska, o scenografię zadbała Agnieszka Krakowiak, a oprawę muzyczną przygotował Rafał Sobczyk.

Zdjęcia (archiwum szkoły):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *