REKLAMA

Świętokrzyskie jest coraz bardziej online. Zobaczcie dane statystyczne

W Regionie Świętokrzyskim, dostęp do szerokopasmowego internetu staje się coraz powszechniejszy. Jak wynika z badania #RegionyNexery2020, przeprowadzonego na przełomie marca i kwietnia 2020 r., już 91% mieszkańców Świętokrzyskiego korzysta z internetu w domu. To o 7 p.p. więcej niż deklarowało jeszcze rok temu. Dla porównania, w gdanych GUS z 2019 r. 89,7% gospodarstw domowych z woj. świętokrzyskiego posiadało dostęp do internetu. Nexera, która buduje i zarządza siecią światłowodową w Regionie, sprawdziła, jak w ciągu roku zmieniły się nawyki świętokrzyskich internautów i czy epidemia COVID-19 wpłynęła na wzrost eksploatacji internetu na tym terenie.

REKLAMA

REKLAMA

Większe potrzeby online, więcej wymagań względem sieci
Zgodnie z wynikami badań Nexery, brak internetu w domu dotyczy 9% respondentów, czyli stosunkowo niewielkiej liczby mieszkańców. Jednak wśród osób posiadających internet, stałym łączem może pochwalić się jedynie 55% badanych, a pozostałych 44% korzysta z łącza mobilnego. Ponad połowa mieszkańców Świętokrzyskiego przyznaje, że ich miejsce zamieszkania znajduje się w zasięgu światłowodu, jednak tylko 46% z nich jest podłączonych do szerokopasmowej sieci.

Okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy Świętokrzyskiego korzystają z łącza światłowodowego, mimo, że posiadają taką możliwoś

. Jako powód takiej decyzji, wielu respondentów wskazywało, że internet, który posiadają spełnia ich oczekiwania. Izolacja społeczna i konieczność przeniesienia wielu spraw dnia codziennego do sieci, istotnie zwiększyły zapotrzebowanie na infrastrukturę telekomunikacyjną, a tym samym niejako zweryfikowały wydajność łączy. Okazało się, że wiele poza światłowodowych rozwiązań nie było w stanie zapewnić stabilnego i szybkiego dostępu do internetu w domach, gdzie kilka osób w tym samym czasie uczyło się, pracowało i oglądało filmy online. Niemal 3 na 10 respondentów oznajmiło, że nie jest zadowolonych z posiadanego łącza. Z tego m.in. powodu 51% rozważa zwiększenie prędkości internetu w ciągu najbliższego roku. Wielu doceniło również możliwości, jakie oferuje dostęp do sieci światłowodowej – 67% respondentów przyznało, że istotne jest dla nich to, aby ich mieszkanie znajdowało się w zasięgu światłowodu – mówi Paweł Biarda, Członek Zarządu ds. Komercyjnych z firmy Nexera, która buduje i zarządza siecią światłowodową w Regionie Świętokrzyskim.

Coraz dłużej w sieci, coraz więcej spraw online

Większa aktywność na łączach to efekt m.in. dłuższego czasu spędzanego w internecie. Co czwarty internauta (26%) ze Świętokrzyskiego w sieci spędza już 3 godziny dziennie, a 29% badanych od 4 do 5 godzin. W poprzednim roku, takich odpowiedzi udzieliło analogicznie 24% i 15% respondentów. Z 10% do 27% wzrosła również liczba mieszkańców, którzy w wirtualnym świecie są dłużej niż 6 godzin na dzień, co pokazuje badanie #RegionyNEXERY2020 zrealizowane przez firmę GfK dla Nexery.

Mieszkańcy Świętokrzyskiego nie tylko coraz więcej czasu spędzają online. Również coraz więcej spraw dnia codziennego realizują zdalnie. Już 96% badanych przyznało, że dokonuje zakupów online, a 95% opłaca przez internet rachunki. Taka sama liczba osób (95%) korzysta z bankowości elektronicznej. Spektakularnie wzrosła także liczba osób załatwiających dzięki dostępowi do sieci sprawy urzędowe, z 40% w badaniu w 2019 roku do 72% w 2020 roku. Internet służy nam również do nauki. Już 33% mieszkańców (versus 13% w 2019 r.) korzysta z kursów internetowych – mówi Paweł Hordyński, Członek Zarządu ds. Finansowych z firmy Nexera.

– Izolacja społeczna wpłynęła na wzrost popularności usług internetowych w Regionie, gdyż rozwiązania online dla wielu osób były jedynym sposobem realizacji codziennych spraw. Umożliwiały pracę, prowadzenie biznesu, naukę zdalną, zakupy. Dzięki temu, wiele osób mogło zostać w domach, co pozytywnie wpłynęło na ich bezpieczeństwo, a uciążliwości związane z izolacją społeczną i kwarantanną stały się mniej dotkliwe. Zapewnienie wszystkim gospodarstwom domowym, firmom, urzędom, szkołom dostępu do nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej, która sprosta współczesnym wyzwaniom, stało się aktualną i pilną potrzebą. Zgodnie z naszym planem budowy światłowodu, w 2022 r. dostęp do szerokopasmowej sieci w Regionie Świętokrzyskim będzie posiadać 170 tys. gospodarstw domowych oraz szkoły w prawie 490 lokalizacjach w Świętokrzyskim. Szkoły i jednostki edukacyjne znajdujące się w zasięgu naszej infrastruktury mają zagwarantowane łącze o prędkości do 100 Mb/s, z którego mogą korzystać bezpłatnie – mówi Piotr Wieczorkiewicz, Członek Zarządu ds. Operacyjnych z firmy Nexera.

Jesteśmy razem online

Dla wielu ankietowanych jedną z najważniejszych funkcji internetu jest możliwość pozostawania w kontakcie z bliskimi. Jeszcze istotniejsze stało się to podczas panującej izolacji społecznej. Nie dziwi więc fakt, że aż 91% ankietowanych mieszkańców Świętokrzyskiego zadeklarowało obecność na portalach społecznościowych, a 89% korzystanie z komunikatorów internetowych. Co jednak istotne, dzięki internetowi nie tylko utrzymujemy już wcześniej zawarte znajomości. 34% badanych z Regionu przyznało, że w sieci poznają także nowych ludzi, a co dziesiąty ankietowany szuka miłości korzystając z portali randkowych.

Rozrywka w zasięgu wifi

Internet to także doskonałe źródło rozrywki. Szczególnie dużą popularnością wśród ankietowanych cieszy się oglądanie filmów online, taki sposób spędzania wolnego czasu deklaruje aż 78% respondentów. 71% badanych korzysta w tym celu z płatnej telewizji, a prawie połowa z serwisów VOD. Wśród najchętniej wybieranych rozrywek online, wysokie miejsce zajmuje również słuchanie muzyki za pośrednictwem platform streamingowych, z których korzysta 63% pytanych. Popularne jest także dzielenie się plikami za pomocą wirtualnego dysku w chmurze (44% odpowiedzi) oraz prężnie rozwijające się od kilku lat gry online, w które gra 36% mieszkańców Regionu.

– Nasze badanie pokazuje, jak błyskawicznie rozwija się społeczeństwo cyfrowe i jak duży postęp można osiągnąć, jeśli tylko zapewni się mieszkańcom odpowiednie narzędzia – w tym przypadku dostęp do infrastruktury telekomunikacyjnej. Choć mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu i rozwijania kompetencji cyfrowych wśród mieszkańców, to już teraz wiemy, że kroki, które podejmujemy, idą we właściwym kierunku – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu z firmy Nexera.

Nota metodologiczna:

Raport #RegionyNEXERY2020 to druga edycja autorskiego badania #RegionyNEXERY realizowanego przez firmę GfK dla Nexery, pierwszego w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijającego światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min.100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia. Badanie przeprowadzono w miesiącach marzec i kwiecień 2020 r. wśród mieszkańców, nauczycieli, urzędników i przedsiębiorców z Regionów NEXERY. Publikacja jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, gdzie brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu lub dostęp do nich jest ograniczony. Raport podzielono na kilka obszarów tematycznych. Badanie dotyczące życia codziennego (przeprowadzone wśród mieszkańców) zrealizowano techniką wywiadu internetowego CAWI (computer assisted web interview). Wszyscy badani to użytkownicy internetu. W badaniu wzięli udział mieszkańcy zamieszkujący teren objęty siecią NEXERY. Łącznie zostało zrealizowanych 1601 wywiadów. W raporcie #RegionyNEXERY2020 wykorzystano ponadto dane ze źródeł ogólnodostępnych oraz analizy zespołu InsightOut Lab.

Nexera to pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, rozwijający światłowodową sieć dostępową (NGA) o wysokiej przepustowości (min.100 Mb/s). Udziałowcami Nexery są firmy od lat działające na globalnym rynku telekomunikacyjnym: Infracapital oraz Nokia.

Na bazie Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), Nexera buduje sieć światłowodową w 14 obszarach centralnej i północno-wschodniej Polski. Program ma na celu likwidację tych miejsc w kraju, które nie mają dostępu do bardzo szybkiego internetu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu obywateli Unii Europejskiej. Dzięki działaniom Nexery w 2021 roku w zasięgu najnowocześniejszej sieci światłowodowej znajdzie się ponad 670 tys. gospodarstw domowych oraz prawie 3 tys. szkół i jednostek oświatowych. Wszystkie szkoły oraz ponad 311 tys. gospodarstw z tej grupy zostanie objętych zasięgiem sieci Nexery dzięki dofinansowaniu w ramach POPC w wysokości ponad 597 mln złotych. Pozostałe środki pochodzą od udziałowców Nexery, a całkowita wartość inwestycji wynosi około 1,5 mld złotych.

Nexera w 2019 roku zainicjowała autorski raport #RegionyNEXERY2019, będący wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Raport jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, w których brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony (Raport #RegionyNEXERY do pobrania). Badanie i raport będą realizowane cyklicznie.

Firma zdobyła tytuł „Innowatora Roku” w konkursie Złotych Anten, organizowanym w ramach 18. Sympozjum Świata Teleinformatyki i Infrastruktury. Otrzymała też nagrodę za Najlepsze Wdrożenie Usługi Chmurowej w konkursie Best in Cloud 2019, którego organizatorem jest redakcja Computerworld Polska

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *