„Tam nawet niebo jest inne” – to wypowiedź uczniów Branżowej Szkoły I Stopnia nr 2 im. gen. Antoniego Piwowarczyka w Końskich po powrocie z projektu Erasmus + p.t. „Europejskie doświadczenie zawodowe uczniów szkoły branżowej” współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Akcja 1. – Mobilność uczniów i kadry w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Młodzież odbywała praktyki w kierunkach fryzjer (10 osób) oraz mechanik pojazdów samochodowych (10 osób).
REKLAMAPodczas pobytu w Rimini opiekunami byli nauczyciele, Dominika Szymanek oraz Sławomir Ferencz. Koordynatorem projektu jest Iwona Manko- Sękowska.
REKLAMAUczniowie wrócili w gorącym czasie zakończenia roku szkolnego oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, więc część z nich egzamin praktyczny zdawała następnego dnia. Dopiero, gdy uporali się ze sprawami związanymi z zakończeniem roku szkolnego, mogli zdać relację ze stażu zawodowego. Obecnie każdy z uczestników, zaglądając do szkoły zaczyna swoją wypowiedź: „Chcielibyśmy tam wrócić!” lub „Wie pani, jak tam było cudownie?!”. Wszyscy pięknie opaleni, z entuzjazmem w głosie i oczach dodają: „Brakuje nam szumu morza, zapachu kawy i lodów, języka, życzliwych pracodawców i oczywiście makaronu dwa razy dziennie!”. Większość młodzieży dostała oferty pracy, część propozycję pracy sezonowej jako fryzjer, wszyscy zdobyli nowe przyjaźnie i poznali z bliska inną kulturę, zwiedzili Wenecję i San Marino. Jak sami twierdzą, było to dla nich niezapomniane doświadczenie.
Czy takie wspomnienia uczniów są jedynie zasługą słonecznych Włoch, kojarzonych z wakacjami? Nie! Szkolnictwo w Polsce przygotowujące do zawodu np.: fryzjer, kucharz, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik, stolarz czy lakiernik jest niezwykle cenione w Europie. Po raz kolejny powtórzyła się sytuacja, gdy pracodawca z innego kraju był zaskoczony poziomem, fachowością usług wykonanych przez uczniów.
Przypomnijmy, że w tego typu szkole nauka odbywa się w systemie dualnym, to znaczy, że uczeń zdobywa wiedzę w szkole oraz podczas zajęć praktycznych u pracodawców. Już w wieku 14 lat może zostać młodocianym pracownikiem i mieć tak zwany „fach w ręku”.
Kolejny projekt realizowany z Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 dał uczniom szansę doskonalenia nabytych już umiejętności zawodowych na europejskim rynku pracy. Wyjazd na staż we Włoszech ułatwił wejście na krajowy i międzynarodowy rynek pracy, dał możliwość doskonalenia umiejętności komunikowania się w języku angielskim, przełamywania barier kulturowych. Młodzież nabrała chęci podróżowania.
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich dziś już wiedzą, że mogą być dumni ze swojego wykształcenia, umiejętności i ze swojej szkoły. Po odbyciu stażu we Włoskim Rimini czują się pełnoprawnymi i kompetentnymi w swoim zawodzie obywatelami Europy.
Zdjęcia:
materiał promocyjny
Gdziekolwiek by się nie znaleźć, tam są cenione umiejętności, kwalifikacje i wiedza. Tylko w Polsce liczą się znajomości, opinia, cechy osobiste. Skąd mogę wiedzieć, co się komu spodoba? Wiem, co potrafię ale jeżeli ktoś chce coś ponad to, to niech sobie szuka dobrego aktora.