REKLAMA

Targi Pracy w Końskich przyciągnęły mnóstwo gości [wideo, zdjęcia]

Trzynasta edycja Regionalnych Targów Pracy została zorganizowana w Końskich. Zaprezentowało się na nich mnóstwo wystawców, mówiono o bezrobociu, ale i coraz częstszym w firmach braku specjalistów. 

REKLAMA

Targi otworzyli dyrektorzy: Bożena Urban zarządzająca koneckim Powiatowym Urzędem Pracy oraz Arkadiusz Piecyk – szef Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. –„Po raz trzynasty spotykamy się na regionalnych targach pracy. Po raz pierwszy w tej formule w powiecie koneckim. Szanowni Państwo powiat konecki również angażował się w organizacje targów pracy, ale o zasięgu lokalnym, powiatowym. Trzy edycje tego typu przedsięwzięcia już w Końskich się odbyły. Tym razem spotykamy się dużo szerzej, bo do współpracy włączyły się PUP-y ze Skarżyska Kamiennej, jak i Włoszczowy. Również  spoza naszego regionu, czyli Powiatowy Urząd Pracy z Opoczna oraz z Szydłowca. To bardzo cieszy, bo dzisiaj mamy do czynienia ze specyficznym rynkiem pracy.” – mówił podczas inauguracji  wydarzenia dyrektor WUP.

W hali sportowej przy ulicy Stoińskiego wydzielono trzy specjalne strefy, na których zaprezentowało się mnóstwo wystawców. – „Mamy bardzo dużą liczbę wystawców – 50 wystawców w strefie zatrudnienia, 9 wystawców w strefie edukacji i 14 w strefie przedsiębiorczości.  Mamy 566 ofert pracy.” – zdradziła nam Bożena Urban, dyrektor PUP w Końskich.

REKLAMA

Wśród wystawiających się spotkaliśmy wielkie firmy jak HEKO i Marlla-med z Czermna, ale i mniejsze podmioty, założone dzięki dotacjom z funduszy unijnych przyznawanych przez konecki PUP. – „Jesteśmy taką unikalną w ostatnich czasach firmą otwartą na rynku dzięki dotacjom europejskim: robimy transport sanitarny, ratownictwo, zabezpieczenia medyczne imprez masowych, kursy, szkolenia. To są nasze podstawowe zadania jakie realizujemy dzięki dotacjom z Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich. Muszę przyznać, że łatwo było pozyskać te granty. Kiedy chciałem otworzyć tę działalność pojawił się taki pomysł i orientowałem się też w innych instytucjach regionalnych i wojewódzkich i było to bardzo skomplikowane. W Urzędzie Pracy okazało się to najprostsze. Od początku do końca cały proces był przeprowadzony przez doradcę zawodowego, pomoc w wypełnianiu dokumentów, przy składaniu wniosku. To chyba najbardziej prosty sposób i najbardziej efektywny by otworzyć działalność.” – argumentował Patryk Oussar z Zespołu Transportu Sanitarnego.

Swoją ofertę przedstawiało Centrum Zdrowia i Rehabilitacji Marlla-med.

W strefie edukacji prezentowały się szkoły. Głównie te uczące zawodu, czy to dorosłych, czy młodzież. Bogatą ofertę prezentowały Ochotnicze Hufce Pracy. –„Swoją ofertę kierujemy do osób szukających lub chcących zmienić pracę w kraju i za granicą. Dodatkowo, organizujemy wiele szkoleń, kursów zawodowych dla młodzieży niepracującej, nieuczącej się od 18 do 25 roku życia. To cały wachlarz tych kursów począwszy od kosmetyczki poprzez operatorów maszyn budowlanych, szwaczek, fryzjerów, aż do magazynierów z prawem jazdy kategorii B i C.” – mówił nam Jarosław Staciwa, dyrektor Dyrektora Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kielcach.

Z tak dużego zainteresowania koneckimi targami cieszyli się nasi lokalni włodarze – burmistrz Końskich Krzysztof Obratański oraz współorganizator wydarzenia starosta konecki Bogdan Soboń.

„Chciałbym zwrócić uwagę na to, że są tu nie tylko ci, którzy pracy poszukują, ale i ci, i to wielkiej liczbie, którzy szukają pracowników. Z tego punktu widzenia targi pracy wydają mi się tym bardziej udane, im bardziej liczba ofert składanych przez pracodawców jest zbliżona do liczby tych, korzy pracy poszukują. Wydaje mi się, że przychodzi taki czas, kiedy ten pożądany stan będziemy mogli osiągnąć.” – mówił nam burmistrz Obratański.

–  „Przy otwarciu oficjalnym nie ukrywałem, że wczoraj mieliśmy doniosłe wydarzenie, czyli galę podsumowującą Ogólnopolską Olimpiadę Matematyczną, dzisiaj mamy regionalne targi pracy. One po raz pierwszy odbywają się w Końskch w wymiarze regionalnym, bo w wymiarze powiatowym to już trzykrotnie organizowaliśmy z urzędem pracy. Cieszy ilość uczestników i ilość oferentów, wystawców, a jest ich ponad 70.” – cieszył się z frekwencyjnego sukcesu starosta Soboń.

Można było zapoznać się z listą dostępnych ofert pracy.

Bezrobocie zarówno w powiecie koneckim, jak i w województwie Świętokrzyskim ciągle maleje. Tylko w marcu liczba osób bez pracy w województwie zmniejszyła się o przeszło trzy tysiące i obecnie stopa bezrobocia wynosi około 10 %. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska cieszy się z tych statystyk, ale doskonale zdaje też sobie sprawę z tego jak ważne jest przyciąganie do regionu kolejnych, nowych inwestorów. – „Jak najbardziej mamy tu sukces frekwencyjny, ale w moim przekonaniu również gospodarczy. Region tak jak mówiłam, ma taki chwalebny współczynnik, który plasuje nas na pierwszym miejscu w stosunku do innych regionów w spadku bezrobocia. Ważną informacją jest to, że w województwie świętokrzyskim szukamy takich sposobów żeby przyciągnąć inwestorów, żeby ten rozwój gospodarczy był jeszcze bardziej uwidoczniony, to między innymi przez to, że powstają specjalne strefy gospodarcze, specjalna strefa ekonomiczna, która ma jakby przyjazne warunki do tego, aby ten proces gospodarczo-inwestycyjny w regionie się rozwijał.” – tłumaczyła nam członkini Zarządu Województwa Agata Binkowska.

Podczas targów wiele mówiło się o tym, że rynek pracy zmienia się. Kiedyś narzucał go pracodawca, a dziś bardzo często to pracownik dyktuje warunki. Targi miały służyć także temu by obie strony mogły rozpocząć ze sobą pewnego rodzaju negocjacje. – „Przede wszystkim by strony mogły się spotkać, by strony mogły ze sobą rozmawiać, by strony rynku pracy mogły poznać swoje oczekiwania. Z tym chyba zaczyna być problem. Często oczekiwania bezrobotnych są inne, a przedsiębiorców są dużo bardziej rozbieżne od tych, które mają osoby bezrobotne. Temu służą targi pracy. To nie tylko moment, w którym dokonuje się podpisania umów o pracę, ale i ten moment w którym jesteśmy w stanie jako uczestnicy rynku pracy poznać swoje oczekiwania. W roku 2016 przedsiębiorcy, to jest duża grupa, tysiąc podmiotów na terenie województwa Świętokrzyskiego powiedzieli nam, że 40 % z nich dzisiaj mamy ogromne trudności ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. To nie tylko kwestia kwalifikacji, bo coraz więcej osób mówi, że nie ma chęci do pracy, coraz trudniej znaleźć osobę, którą chcieliby przygotować, przyuczyć do zawodu i coraz gorzej jest z tą chęcią do pracy.” – mówił nam Arkadiusz Piecyk, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Łącznie w piątek między godziną 10.00, a 13.00 w hali przy ulicy Stoińskiego w Końskich przewinęło się kilkaset osób. Wzięły one udział także w trzech konferencjach tematycznych – Wyjazd do pracy za granicą – co musisz wiedzieć; Własna firma – pomoc na starcie; Krajowy Fundusz Szkoleniowy i Baza Usług Rozwojowych – wsparcie dla pracodawców i pracowników.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz