REKLAMA

To już pewne. Gowarczów miastem od 1 stycznia 2024 roku

Pojawił się nowy projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2024 roku Gowarczów będzie miastem. Obok niego miastem stanie się jeszcze jedna świętokrzyska miejscowość – Bogoria w powiecie staszowskim.

REKLAMA

Ten budynek już niebawem będzie Urzędem Miasta i Gminy

1 stycznia 2024 r. status miasta uzyskają 34 miejscowości w całej Polsce. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, „do ministra właściwego do spraw administracji publicznej wpłynęło 50 wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego, dotyczących ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy”. W gminach ubiegających się o zmiany dotyczące granic lub statusu miejscowości przeprowadzono konsultacje, w których większość mieszkańców poparła projekt.

Takie konsultacje odbyły się także w całej gminie Gowarczów i tam zdecydowana większość przybyłych na nie mieszkańców opowiedziała się za nadaniem głównej miejscowości praw miejskich (o samych konsultacjach więcej TUTAJ).

REKLAMA

We wnioskach o nadanie miejscowościom statusu miasta, lokalne władze podnosiły argument dotyczący istniejących już miejskich cech funkcjonalno-przestrzennych. Większość miejscowości aspirujących do statusu miasta wcześniej posiadała prawa miejskie, które utraciła, najczęściej w wyniku represji po Powstaniu Styczniowym. Tak było też z Gowarczowem.

REKLAMA

2 thoughts on “To już pewne. Gowarczów miastem od 1 stycznia 2024 roku

  1. REALISTA pisze:

    No to tylko patrzeć jak bedzie powolany zastępca birmistrza.

  2. zzz pisze:

    nawet dwóch tak jak w końskich .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *