REKLAMA

’Tradycja kołem gospodyń się toczy’ w Końskich. III Przegląd KGW [wideo, zdjęcia]

dW sobotę po południu w Końskich miał miejsce III Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich pod nazwą „Tradycja kołem gospodyń się toczy”. W tym roku na błoniach w pobliżu ulicy Browarnej spotkało się 11 barwnych grup.

REKLAMA

To pierwszy etap tegorocznych zmagań między gospodyniami z gminy Końskie. Na ten dzień panie przygotowały wianki na oktawę Bożego Ciała oraz zastawiły stoły do obiadu.

– „Będą dzisiaj dwa konkursy. Pierwszy z nich to będzie prezentacja wianuszków na oktawę Bożego Ciała. Natomiast drugi konkurs będzie dotyczył kulinariów i tutaj jest niespodzianka, bo gospodynie muszą przygotować cały stół. Czyli tak jak to dawniej na wsiach bywało, gospodynie polskie i nasze wiejskie były bardzo gościnne. Przygotowywały ucztę i tak też będzie dzisiaj. Każde koło musi przygotować cały zastawiony stół, ale tylko jedna potrawa będzie decydowała i oczywiście wygląd tego stołu będzie brane pod uwagę przez jury” – opowiadała Anna Wiaderna z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich.

REKLAMA

W trakcie wydarzenia nie zabrakło radosnych tańców i śpiewów. Zatańczył nawet obecny na imprezie burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański. Muzykę zapewniła kapela Kmiecie spod Rzeszowa.

– „Koła gospodyń wiejskich są jedną z takich fantastycznych form samoorganizacji, które działają spontanicznie, nawiązują do tradycji. Szczególnie są potrzebne teraz, po pandemii, kiedy byliśmy tacy zatomizowani, rozdzieleni, byliśmy zostawieni sami sobie. Takie wspólne działanie, wspólne przeżywanie różnych rzeczy, zwłaszcza powiązanych z promowaniem tradycji naszych stron, to jest coś, co jest warte wspierania” – mówił nam burmistrz Obratański.

Trzeba przyznać, że uczestniczki przeglądu naprawdę się postarały. Mieszkańcy mogli oglądać naprawdę ładne i kreatywne ozdoby i stoiska, a uśmiechnięte gospodynie chętnie częstowały specjałami, które przygotowały na tę okazję. Wśród startujących kół znalazły się debiutujące na przeglądzie „Dziewczyny z Brodwayu”, czyli panie z miejscowości Brody.

– „Wrażenia na pewno są ogromne. Było dużo stresu z naszej strony, bo to jest pierwszy nasz przegląd. Nie wiedziałyśmy tak naprawdę jak ugryźć ten konkurs, ale dziewczyny od nas okazały się tak zgrane i tak ochoczo pomagały, że wrażenia przeszły nasze oczekiwania. Nawet klienci, którzy dookoła chodzą i oglądają, mówią, że mamy najzasobniejszy namiot. Starań było mnóstwo, potraw mamy mnóstwo. Naszą wisienką na torcie będą placki ziemniaczane smażone na miejscu. Mamy chyba ze dwadzieścia rodzajów ciast i różne cuda” – opowiadały Anna Konopka i Dorota Krakowiak z KGW „Dziewczyny z Brodwayu”.

To pierwszy etap III Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Końskie. Kolejny odbędzie się 9 lipca. Wtedy uczestniczki będą przedstawiać scenki obyczajowe związane z dawnym życiem gospodarskim. Podsumowanie natomiast wraz z ogłoszeniem wyników będzie miało miejsce 30 lipca. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na błoniach przy stawach Browary.

W sobotnim przeglądzie brało udział 11 kół. To: Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” z Modliszewic, KGW „Alebabki” z Wincentowa, KGW „Gatnicznki” z Gatnik, KGW Przybyszowy, KGW „Pod Dębami” Piła – Szabelnia, KGW Nałęczów, KGW „Koniczynka” Proćwin, KGW „Dziewczyny z Brodweyu” z Brodów, KGW „Rogowianka” z Rogowa, KGW Kornica, KGW Dziebałtów.
Jury stanowiły: Edyta Bobryk wicedyrektor WDK Kielce, dr Alicja Trukszyn, znawca z dziedziny kultury regionalnej, Beata Ryń Muzeum Wsi Kieleckiej i Aleksandra Pajek z Muzeum Wsi Radomskiej. Panie oceniały potrawy regionalne, wianki na oktawę Bożego Ciała oraz aranżację wiejskiego świątecznego stołu.

Zdjęcia:

REKLAMA

2 thoughts on “’Tradycja kołem gospodyń się toczy’ w Końskich. III Przegląd KGW [wideo, zdjęcia]

  1. […] A  jak przebiegał I etapu tegorocznego przeglądu? O tym więcej TUTAJ. […]

  2. […] między kołami gospodyń wiejskich z terenu Końskich – pierwszy etap miał miejsce 4 czerwca, drugi 9 lipca, (pod linkami można podejrzeć nasze relacje) przychodzi pora na rozstrzygnięcie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *