REKLAMA

Tradycyjnie podziękowali za plony w Gowarczowie [zdjęcia]

Uroczysta dożynkowa msza święta odbyła się w niedzielę 6 września o godzinie 12 w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Gowarczowie. Parafianie licznie zebrali się, by zgodnie z tradycją podziękować za tegoroczne plony.

REKLAMA

Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele lokalnych władz – wójt Stanisław Pacocha, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Końskich Jolanta Pacocha, Przewodniczący Rady Gminy Sławomir Stańczyk, radni gminy Gowarczów i sołtysi. W przygotowanie uroczystości tegorocznych dożynek parafialnych zaangażowały się wioski Bernów, Kurzacze, Stare Pole i Sielec, które wykonały piękny Wieniec z motywem łodzi i ryby według projektu Aleksandry Śmietany.

REKLAMA

Wioski reprezentowały: Wanda Pluta – sołtys Kurzacze, Joanna Sarba – sołtys Bernów, Jacek Zieliński – sołtys Sielec, Justyna Stuleblak – reprezentowała Stare Pole ( na tej wiosce nie ma sołectwa, połączeni są z Kamienną Wolą, jednak dożynki odbywały się w parafii).

Liczne zaangażowanie mieszkańców odzwierciedlenie znalazło w pięknej oprawie artystycznej i muzycznej przygotowanej przez organistę Piotra Zaborowskiego. Jedną z tradycji dożynkowych jest ośpiewanie wieńca, wesołe przyśpiewki dotyczące wsi, gminy i jej mieszkańców, w których to znalazły się miłe pochwały i uwagi.

Podczas uroczystości oficjalnie został powitany nowy proboszcz parafii – ks. Piotr Mucha. Staropolskim zwyczajem ucałował chleb dożynkowy i w ten szczególny sposób przywitał się z parafianami.

Zdjęcia (UG Gowarczów):

REKLAMA

Dodaj komentarz