REKLAMA

Uczcili pamięć zasłużonych konecczan [zdjęcia]

W 6 rocznicę śmierci Józefa Kazimierza Wroniszewskiego ps. Konrad i 5 rocznicę śmierci Jana Zbigniewa Wroniszewskiego ps. Znicz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Urzędu Miasta i Gminy Końskie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze na ich mogiłach. Miało to miejsce na cmentarzu w Dąbrówce koło Szarbska w Powiecie Piotrkowskim.

REKLAMA


Bracia Wroniszewscy swoje młode życie związali z Końskimi. Byli uczniami Gimnazjum im. Stanisława Kostki. Po agresji Niemców na Polskę tworzyli struktury Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej w Końskich. Walczyli w oddziale Tadeusza Jencza ps. Allan, a później pod dowództwem Waldemara Szwieca Robota w ll Zgrupowaniu Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Ponury.

Brali udział w w zajęciu Końskich w dniu 31 sierpnia na 1 września 1943 roku. Aresztowani w grudniu 1943 roku przez Niemców do końca wojny przebywali w obozach koncentracyjnych. Po uwolnieniu ich przez wojska amerykańskie powrócili do Końskich. W obawie przed aresztowaniem przez Urząd Bezpieczeństwa, przy pomocy Antoniego Piwowarczyka (w czasie wojny przez pewien okres był on dowódcą Batalionów Chłopskich w powiecie koneckim) utworzono fikcyjny życiorys ich partyzanckich walk.

REKLAMA

Posiadając spreparowane dokumenty zostali przyjęci na studia w Łodzi. Do końca swojego życia utrzymali ścisły kontakt z Końskimi. Byli inicjatorami patriotycznych obchodów Koneckiego Września. W grudniu 2005 roku uchwałą Rady Miejskiej w Końskich otrzymali tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Końskie.

tekst i foto: Marek Kozerawski

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *