Przed rokiem programowali grę komputerową, tym razem ich zadaniem było tak zakodować robota by ten był w stu procentach posłuszny. Mowa o uczniach z Gimnazjum w Stąporkowie.
REKLAMAW zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 30 uczniów. Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem – robotem, przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Wszystko to w ramach programu „Link do przyszłości”. –„Link do przyszłości to ogólnopolski program, a realizujemy go dzięki firmie Microsoft Polska. Dzięki temu programowi dzieci i młodzież w całej Polsce mają okazję spotkać się z programowaniem – często po raz pierwszy. Nie tylko uczymy programowania, ale także uczymy jak zakodować roboty, one potrafią jeździć, świecą noskami, więc zajęcia są bardzo ciekawe, bo uczestnicy często po raz pierwszy mają styczność z programowaniem robotów.” – tłumaczy Tomasz Molenda z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Zajęcia przeprowadzone były dla dwóch grup, a każdorazowo ich celem był wyścig robotów. Młodzież najpierw uczyła się podstaw programowania, a następnie kodowała wspomnianego robota – Fincha, by na koniec na czas przemierzyć labirynt utworzony przez prowadzącego. Jak można się domyślać były to lekcje, na których absolutnie nikt się nie nudził. – „To jest projekt, który realizujemy wspólnie: nasza szkoła, ale i Biblioteka Publiczna w Stąporkowie. Bardzo się cieszymy, że akurat trafił do naszego gimnazjum dlatego, że to jest spojrzenie na informatykę z innej strony. Trochę zabawy, trochę prakatycznego zastosowania. Ten projekt wystąpił u nas już w zeszłym roku. To była forma pilotażowa, ale spotkała się z bardzo wielkim zainteresowaniem i aprobatom ze strony uczniów.” – opowiedziała nam Lidia Dąbrowska, wicedyrektor Publicznego Gimnazjum w Stąporkowie.
REKLAMATo Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Stąporkowie, a dokładnie to Biblioteka Publiczna, która jest jego jednostką odpowiadały za sprowadzenie tych niezwykle pożytecznych i ciekawych zajęć do miejscowego gimnazjum. „Link do przyszłości” jest częścią większego projektu, w którym młodzież spotyka się z przedstawicielami różnych zawodów i czerpie od nich wiedzę. Program trwający od kilku lat ma przede wszystkim młodym ludziom pomóc wybrać przyszły zawód. – „Przybliża im własne predyspozycje, dzięki którym mogą w przyszłości odpowiednio wybrać zawód. Jeśli chodzi o te zajęcia to chodzi tu o programowanie robotów. Potocznie mówimy, że młodzież będzie tresować roboty. To jest inicjatywa naszej biblioteki, a szczególnie p. Wiesławy Kulińskiej, która jest kustoszem w naszej bibliotece. W tym programie bierzemy udział już po raz piąty. Od pięciu lat zapraszamy specjalistów różnych zawodów. Między innymi spotykaliśmy się z informatykami, dziennikarzami, czy w tej chwili właśnie z programistami.” – tłumaczy Katarzyna Sorn, dyrektor MGOKiS w Stąporkowie.
Programowanie robotów może jeszcze wrócić do naszego regionu. Jak zapewnia przedstawiciel Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego długofalowym celem przeprowadzanych zajęć jest zainteresowanie uczniów i nauczycieli programowaniem do tego stopnia by samodzielnie utworzyli specjalistyczne szkolne kluby. –„Jako fundacja oferujemy możliwość utworzenia lokalnych klubów kodowania. Taki klub może otrzymać od nas roboty. W ramach wypożyczenia, ale na około 2 miesiące roboty mogą przyjechać do każdej miejscowości i wtedy zajęcia na pewno będą bardzo bogate.” – opowiada Tomasz Molenda.
Za to by tak się stało trzymamy mocno kciuki, bo programowanie to już nie nauka przyszłości, a pozytywnej teraźniejszości.