REKLAMA

Ulica 16 Stycznia w Końskich obroniona!

Plotki o tym jakoby ulica 16 Stycznia w Końskich miała zmienić się w ulicę Przemysława Gosiewskiego nie sprawdziły się. Mieszkańcy i firmy związane z jedną ze strategicznych dla miasta ulic mogą odetchnąć z ulgą. 

REKLAMA

O nieoficjalnych zamiarach Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach informowaliśmy TUTAJ.

REKLAMA

Całe zamieszanie z ulicą 16 Stycznia powstało przez dokument wydany przez kielecki IPN, który zobowiązywał jednostki samorządu terytorialnego do zmian nazw związanych z komunizmem. Ulica 16 Stycznia dotychczas odnosiła się do roku 1945. –„W samych Końskich Rada Miejska podjęła uchwałę o nadaniu ulicy 16  Stycznia nazwy 16-go Stycznia odnoszącej się do roku 1919. Nie zachowała się oryginalna ustawa Rady Miejskiej w Końskich nadająca tej ulicy nazwę 16 Stycznia, ale w sposób oczywisty ona nawiązywała do roku 1945 i daty wkroczenia wojsk radzieckich do Końskich, co de facto kończyło okupację niemiecką. Dla wielu mieszkańców Końskich to nie jest kwestia dekomunizacji tylko pamięci zbiorowej, bo nie ma co ukrywać, że okupacja niemiecka była tak potworna, że wszyscy wspominają wielką ulgę z jaką się jej koniec wiązał. Skoro jednak zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej ta nazwa powinna ulec zmianie w związku z ustawą to nie ma co dyskutować tylko trzeba stosować prawo.” – tłumaczył nam burmistrz Krzysztof Obratański.

Miasto zastosowało prawo i swoją uchwałą z dnia 30 sierpnia 2017 roku zmieniło nazwę ulicy 16 Stycznia na… 16 Stycznia. Z tym że obecna nazwa w uzasadnieniu do uchwały opisana jest jako odnosząca się do upamiętnienia powstania rządu Ignacego Jana Paderewskiego, które miało miejsce 16 stycznia 1919 roku.

Takie uzasadnienie zakwestionowali urzędnicy z Kielc i z zapytaniem o nie zwrócili się do krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dzisiaj otrzymaliśmy skan pisma od Naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Krakowie dr Macieja Korkucia do Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek, w którym czytamy:

[…]Jednakże uzasadnienie rady miasta w wymiarze podstawowym rozstrzyga o nadaniu nowego charakteru wskazanej nazwie, toteż takie upamiętnienie zgodne jest z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. […]

W uproszczeniu oznacza to, że ulica 16 Stycznia, która dotychczas odnosiła się do daty wejścia do Końskich wojsk radzieckich teraz będzie ulicą 16 Stycznia, ale odnoszącą się do daty powstania rządu Ignacego Paderewskiego w dniu 16 stycznia 1919 roku.

REKLAMA

One thought on “Ulica 16 Stycznia w Końskich obroniona!

Dodaj komentarz