REKLAMA

Unia chce budynków pasywnych już w 28 roku. Jarubas mówi stop

Parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Według jej zapisów już w 2028 roku  wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, czyli w 100% produkować prąd i ciepło na własne potrzeby. Każdy nowy budynek musi zostać wyposażony w panele fotowoltaiczne. Europoseł Adam Jarubas z PSL-u sprzeciwia się tempu wprowadzania tych zmian. 

REKLAMA

Zdjęcie poglądowe.

Jednym z kontrowersyjnych zapisów dyrektywy jest nakaz wycofania pieców na paliwa kopalne w starszych budynkach do 2035r i zastąpienie ich nowoczesnymi rozwiązaniami bezemisyjnymi. W głosowaniu nad dyrektywą głos wstrzymujący oddał świętokrzyski europoseł PSL Adam Jarubas –„Potrzebujemy więcej czasu i środków na wsparcie transformacji energetycznej. Dziś 90% pieców opalanych węglem w Europie znajduje się w naszym kraju. Aby mieć czyste powietrze i niższe rachunki za energię musimy iść w kierunku OZE, ale nasi obywatele nie mogą pozostać bez wsparcia, bo inaczej ta transformacja się nie powiedzie” – mówi Jarubas.

W następnym etapie dyrektywa będzie negocjowana z KE i państwami członkowskimi. Końcowy efekt poznamy za ok. 3 miesiące.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *