REKLAMA

Vivat Maj! Skromne, ale podniosłe uroczystości w Końskich [wideo, fotorelacja]

Z uwagi na pandemię podobnie jak przed rokiem i tym razem uroczystości związane z obchodami święta Konstytucji 3 Maja w Końskich musiały przyjąć skromniejszy charakter. Był rajd, oficjalne przemowy i patriotyczna msza święta. Zapis uroczystości w całości znajdziecie TUTAJ, a poniżej skrót wydarzeń i fotorelację. 

REKLAMA

Świętowanie zamiast tradycyjnych biegów rozpoczął rajd. Spacer historyczny szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich wiódł 10 kilometrową trasą. Marsz miał charakter indywidualny, a start zaplanowano w Ogródku Jordanowskim o czterech różnych godzinach, tak by uczestnicy rajdu się nie grupowali.

„Impreza, która dziś się odbywa jest kontynuacją 3-majowych biegów, które od 1991 roku Oddział PTTK w Końskich wspólnie z partnerami i gminą Końskie realizuje. Pandemia koronawirusa zmusiła nas do zmiany formuły biegów – tych tradycyjnych, które w parku się odbywały na taki historyczny spacer. Oddział PTTK trzy lata temu oddał do użytku ścieżkę spacerową szlakiem zabytków i miejsc pamięci w Końskich i postanowiliśmy przy okazji ją zapromować, przybliżyć mieszkańcom Końskich zabytki i miejsca pamięci, jak również postać Stanisława Małachowskiego” – tłumaczy nam Wojciech Pasek, prezes PTTK w Końskich i organizator wydarzenia.

REKLAMA

Spacer przyciągnął ponad 100 konecczan,  którzy cieszyli się z możliwości takiego świętowania patriotycznego dnia – –„Jest to bardzo ważne święto, Konstytucja 3 Maja. Spędzę czas z córkami, podczas epidemii możemy przejść i uczcić pamięć o tym wydarzeniu na świeżym powietrzu” – przyznaje pani Magdalena.

Na końcu spaceru uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale, znaczki rajdowe, odcisk pamiątkowej pieczątki, punkty do książeczek turystycznych oraz mieli możliwość wygrania jednej z 20 nagród w konkursie wiedzy historycznej. Wydarzenie zorganizowano pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie.

Oficjalną częścią obchodów było spotkanie pod Świątynią Grecką w Parku Miejskim. Transmitowaliśmy je dla Państwa na żywo. Tam uroczyście wciągnięto na maszt flagę. Dokonali tego: dowódca pocztu sierżant ZS Piotr Malinowski, flagowy starszy strzelec Mikołaj Szewczyk w asyście starszego strzelca Lucyny Baranowskiej. Obecną na miejscu jednostką strzelecką 2026 Końskie i uroczystością dowodziła chorąży ZS Dominika Stefańczyk. Uroczystość poprowadził wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.  Po wciągnięciu flagi burmistrz Krzysztof Obratański wygłosił przemówienie.

„Serdecznie witam wszystkich, którym droga jest symbolika dnia dzisiejszego. Symbole są ulotne, są czymś zastępczym w stosunku do rzeczywistości, ale jednocześnie tę rzeczywistość tworzą i na nią wpływają. Tak jak zdejmujemy czapki na dźwięk hymnu Państwowego tak wspomnienie Konstytucji 3 Maja jest elementem budującym naszą tożsamość. 230 lat to 10 pokoleń. 10 pokoleń temu nasi rodacy uchwalili akt, który był pierwszą nowoczesną konstytucją europejską, a drugą w świecie. I choć ten akt nie spełnił nadziei pokładanych przez jej twórców, nie zapewnił Polsce niepodległości to zapewnił trwanie pojęcia Rzeczypospolitej, która wcześniej czy później musiała się odrodzić…” – przemawiał burmistrz Krzysztof Obratański.  [całość przemowy znajdziecie Państwo w materiale wideo].

Oprócz wspomnianych włodarzy na miejscu był także obecny wiceburmistrz Końskich Marcin Zieliński, starosta powiatowy Grzegorz Piec, członek Zarządu Powiatu Koneckiego Dariusz Banasik, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Kowalczyk, przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Słoka, czy zastępca przewodniczącego Rady Powiatu Łukasz Kubka. Na miejscu pojawiły się także delegacje kombatanckie z szefostwem koneckiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej na czele.  Uroczystość pod świątynią obserwowała też nieliczna grupa mieszkańców Końskich. Salwę honorową i salwę armatnią zapewniła zaś grupa rekonstrukcyjna „Konecka Grupa Powstańcza 1863” .

Następnie delegacje udały się do Kolegiaty św. Mikołaja. Tam w asyście pocztów sztandarowych odbyła się patriotyczna msza święta, którą sprawował ksiądz dziekan Andrzej Zapart. Mszę wzbogacił program artystyczny pt. „Abym ujrzał ojczyznę niepodległą i szczęśliwą”, który przygotowała ekipa Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich wraz z młodzieżą z koneckich liceów oraz słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zdjęcia:

REKLAMA

One thought on “Vivat Maj! Skromne, ale podniosłe uroczystości w Końskich [wideo, fotorelacja]

  1. Atakijeden pisze:

    Panie Obratański, mam jeden dylemat – albo ten kapelusz do Pana nie pasuje, albo Pan do kapelusza. Naprawdę słabo to wygląda…

Dodaj komentarz