REKLAMA

W Budzisławiu wspominali ofiary II wojny światowej [zdjęcia]

Co roku przy pomniku w miejscowości Budzisław lokalna społeczność wspomina ofiary II wojny światowej. Podobna uroczystość odbyła się w miniony piątek. 

REKLAMA
REKLAMA

Organizatorem patriotycznego spotkania jest gmina Słupia Konecka z wójtem Robertem Wielgopolanem na czele. W piątek o 11:00 przy obelisku wspominającym wszystkich tych, którzy z Budzisławia i okolicznych wiosek zostali zamordowania w trakcie II wojny światowej rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po niej przyszedł czas na przemówienia, złożenie wieńców oraz zniczy i krótką część artystyczną przygotowaną przez młodzież szkolną. Gościem wydarzenia był poseł na Sejm RP Mariusz Gosek.

REKLAMA
REKLAMA

Mieszkańcy wsi Budzisław ufundowali w 1971 roku tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Pierwotnie tablica była wmurowana w elewację frontową funkcjonującej wtedy Szkoły Podstawowej w Budzisławiu. W 2001 roku tablica została przerobiona i przeniesiona w nowe miejsce, w którym powstał wspomniany pomnik ku czci zamordowanych.

Warto dodać, że społeczność gminy pamięta o tych, których Niemcy zamordowali na miejscu, ale i o jeszcze większej liczbie osób, która trafiła do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Przypominamy osoby z miejscowości Budzisław, które zginęły podczas II Wojny Światowej: Ciszek Stanisław lat 46, Kucharski Franciszek lat 54, Kucharski Józef lat 26, Młynarski Kazimierz lat 33, Molasy Mieczysław lat 32, Odziemek Józef lat 28, Sypniewska Antonina lat 51.
W Oświęcimiu: Baran Antoni lat 44, Baran Antoni lat 35, Frydrychowicz Ludwik lat 44, Gwóźdź Józef lat 30, Kot Ludwik lat 51, Kucharski Piotr lat 52, Kucharski Antoni lat 22, Kucharski Józef lat 38, Kucharski Jan lat 38, Słomiak Franciszek lat 36, Sypniewski Jan lat 38, Sypniewski Władysław lat 31.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *