REKLAMA

W rocznicę Bitwy pod Trawnikami [zdjęcia]

Społeczność gminy Smyków uczciła 75. rocznicę Bitwy pod Trawnikami. W uroczystej mszy świętej, którą zorganizowano w sobotę udział wzięło wiele osób. Wspominano bohatersko poległych w tym miejscu żołnierzy. 

REKLAMA

Uroczysta msza święta została odprawiona przez kapłanów z parafii w Zaborowicach, do której przynależą malutkie Trawniki. Jak co roku na miejscu pojawiło się wiele delegacji stowarzyszeń kombatanckich – między innymi skupionych w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

REKLAMA

Podczas nabożeństwa uczestnicy modlili się w intencji żołnierzy poległych w 1944 roku, którzy szli na pomoc Powstańcom Warszawy, za ich dowódcę Antoniego Hedę „Szarego” oraz za Mariana Stacherę. Oprócz delegacji kombatanckich na miejscu pojawili się przedstawiciele szkół, szczepów harcerskich, samorządowcy oraz przede wszystkim mieszkańcy. Władze gminną reprezentowali wójt Jarosław Pawelec, Przewodnicząca Rady Gminy Danuta Jarek i wicewójt Jerzy Duda. Władzę powiatową starosta konecki Grzegorz Piec.

Jak co roku obecne były delegacje harcerzy i młodzieży ze szkół podstawowych w Królewcu, Miedzierzy i Zaborowic z dyrektorami Anną Cholewińską, Beatą Janiszewską i Barbarą Krasowską oraz nauczyciele i opiekunowie. Nie zawiedli druhowie z OSP Przyłogi, którzy przybyli na uroczystość ze swym sztandarem. Od kilku lat w uroczystościach bierze udział Batalion Mniowski Polskich Drużyn Strzeleckich im. I Kompanii Kadrowej Marszałka Józefa Piłsudskiego z dowódcą płk Jerzym Makuchem. Oprócz służb mundurowych na uroczystości obecni byli przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków. Mszę celebrował proboszcz Parafii pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela w Zaborowicach ks. Kan. Zbigniew Kołton, który podziękował wójtowi gminy Smyków oraz mieszkańcom Trawnik za coroczną pomoc i wsparcie w organizacji tejże uroczystości.

Po Mszy Świętej wszystkie delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem, po czym Naczelnik Wydz. Promocji w Starostwie Marian Wikiera przybliżył zebranym postać generała Antoniego Hedy „Szarego” i opowiedział o wydarzeniach jakie miały miejsce w Trawnikach. W patriotycznym nastroju i tematyce wystąpiła młodzież z wszystkich trzech wcześniej wymienionych szkół prezentując wiersze i piosenki, które wzruszyły wszystkich a szczególnie najstarszych uczestników uroczystości.

Gminna Biblioteka Publiczna w Smykowie w tym roku po raz pierwszy przystąpiła do Narodowego Czytania, które odbyło się w Polsce 7 września. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Polskie nowele Stefana Żeromskiego „Rozdziobią nas kruki, wrony” czytała Agnieszka Czarnecka – polonistka, poetka, która ma na swoim koncie wydanych kilka tomików poezji oraz wiele nagród.

W tym roku nowym akcentem była wystawa dotycząca tragicznych wydarzeń z tamtych lat jakie rozegrały się na terenie Gminy Smyków, której pomysłodawcą był Jan Krawczyk, z Muzeum Ludowego w Adamowie a wykonawcami Marcelina Adach oraz Sylwia Mogielska. Po zakończeniu części oficjalnej wszystkich uczestników gospodynie z Trawnik zaprosiły na ciepły posiłek. Tradycyjnie rozpalono duże ognisko, gdzie można było upiec kiełbaski.

Zdjęcia (Beata Janiszewska, UG Smyków):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *