REKLAMA

W tym roku skromne świętowanie uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Znamy już ramowy program obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Końskich. W tym roku odbędzie się historyczny spacer z koneckim oddziałem PTTK, tradycyjne spotkanie z włodarzami miasta oraz msza święta z programem słowno–muzycznym.

REKLAMA

„W tym roku planowaliśmy organizację „Majówki” między innymi z piknikiem rodzinnym 2 maja z udziałem naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zrzeszone w kołach z radością zgodziły się na udział w świętowaniu. Jednak w związku z obostrzeniami, jakie nadal obowiązują, piknik musimy odwołać. Skoncentrujemy się jedynie na 3 maja. W tym roku mamy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Chcemy choć w skromny, jednak uroczysty sposób, tę rocznicę uczcić” – mówi wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Świętowanie 3 maja rozpocznie się od turystyczno–historycznej imprezy organizowanej przez konecki oddział PTTK. O jej przebiegu opowiedział prezes Wojciech Pasek: „To spacer turystyczny „Szlakiem zabytków i miejsc pamięci narodowej w Końskich”. Nie możemy w tym roku zaprosić na biegi, które od lat przyciągały całe rzesze konecczan, od przedszkolaków po seniorów. Teraz zrobimy kilkukilometrowy spacer, podczas którego nawiążemy do wydarzeń historycznych. Przewidujemy także konkurs wiedzy historycznej z nagrodami. Początek spaceru o godzinie 9.00 na terenie Ogródka Jordanowskiego. Zapisy w formie elektronicznej na stronie PTTK do 30 kwietnia”.

Do tej pory miejskie uroczystości odbywały się przed Urzędem Miasta i Gminy, jednak tym razem wydarzenie przeniesie się przed Świątynię Grecką, czyli obecnie restaurację Leliwa. „Tam nastąpi wciągnięcie flagi na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego oraz okolicznościowe przemówienie burmistrza. Potem przejdziemy do kolegiaty świętego Mikołaja, gdzie o godzinie 12.15 odprawiona będzie msza święta w intencji Ojczyzny” – kontynuuje wiceburmistrz Jasiński.

Podczas nabożeństwa wierni zgromadzeni zgodnie z wytycznymi związanymi z covid-19 będą mogli wysłuchać krótkiego programu słowno-muzycznego przygotowanego przez Miejsko–Gminny Dom Kultury. „Anna Wiaderna wraz z kilkoma uczniami szkół średnich skupi się na tym, że obecny rok jest Rokiem Konstytucji 3 Maja oraz na postaci marszałka Stanisława Małachowskiego związanego nie tylko z Konstytucją 3 Maja, ale i naszym miastem. Program będzie nosił tytuł „Abym ujrzał Ojczyznę niepodległą i szczęśliwą”. Będą rozmowy, opowieści i utwory muzyczne, które przygotuje wraz z młodzieżą Roman Cieślak” – mówi wicedyrektor Domu Kultury Marzena Kądziela.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *