Ostatnimi czasy w Stąporkowie dzieje się naprawdę wiele! Aktywności dla dzieci, wykłady dla dorosłych, kino plenerowe, świetliste drzewko i wiele innych!
REKLAMATo lato obfituje w Stąporkowie w dużą liczbę wydarzeń skierowanych do mieszkańców gminy. Między nimi znajdziemy wakacje z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu, które w dużej mierze skupiają najmłodszych. W ramach akcji odbyła się V Gra Miejska „Modny i Artystyczny Stąporków” organizowana przez Szkołę Językową SMART. Jej uczestnicy mogli zaznajomić się z tajnikami pracy policji, krawców i projektantów mody, fryzjerów oraz modeli. W grze nie było przegranych, każdy wyszedł z jakimiś nagrodami i pamiątkami.
W międzyczasie otrzymaliśmy informację o planowanej instalacji świetlnej, która ma stanąć w mieście. Nie musieliśmy na nią długo czekać. „Od niedawna przed Domem Kultury stoi wyjątkowa rzeźba. Jest to taka instalacja interaktywna w formie drzewa, która została zaprojektowana i wykonana przez doktora Mariana Guzikowskiego – niesamowitego artystę z okolic Kielc, który zrealizował swój pomysł w ramach trzeciego Pleneru Artystycznego, który odbył się u nas pod koniec czerwca w Czarnieckiej Górze” – mówiła nam Katarzyna Sorn – dyrektor MGOKiS. Wieczorami drzewko świeci delikatnie kolorowymi diodami, a gdy ktoś się do niego zbliży, rozbłyska światłem z zakończeń każdej metalowej gałęzi – „Rzeźba, jakich nie ma, mam wrażenie, w Polsce, ale i na całym świecie, więc mamy wyjątkowe drzewo. Drzewo na miarę XXI wieku”.
REKLAMARazem z latem przychodzą wakacje, a każda gmina w naszym powiecie próbuje prześcignąć inne. W Stąporkowie podczas akcji letniej odbywa się wiele aktywności – „W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych dużym powodzeniem cieszą się wycieczki. Do tej pory były zorganizowane dwie takie wycieczki: do parku FlySky – parku trampolin, gdzie dzieci miały okazję troszeczkę się zrelaksować, odreagować i wczorajsza wycieczka do Buska Zdroju, do olejarni, gdzie rzeczywiście była ciekawa przygoda z tworzeniem oleju” – mówiła Katarzyna Sorn – „Przed nami jeszcze zajęcia w pracowniach naszych tematycznych. Zapraszamy już od 15 lipca do naszych pracowni. Będą zarówno zajęcia związane z tańcem, czy zajęcia w pracowni plastycznej, czy też zajęcia muzyczne”.
Oczywiście gmina Stąporków nie zapomina o dorosłych. Od piątku w Domu Kultury odbywają się wykłady związane z tworzeniem projektów.
„Aktualnie odbywają się u nas warsztaty z projektu „Bardzo młoda kultura” z Narodowego Centrum Kultury, współfinansowanego również przez województwo świętokrzyskie. […] Docelowo po tym szkoleniu osoby, które uczestniczą w warsztatach będą mogły napisać projekt, który opiewa na 10 tysięcy złotych, bez wkładu własnego, na działania związane z edukacją dzieci i młodzieży. Warsztaty są wyjątkowe. Przyjeżdżają do nas instruktorzy metodyczni, instruktorzy, którzy zajmują się zarówno pisaniem projektów jak i również pracą z dziećmi i młodzieżą. […] Dzisiaj mamy warsztaty z panią Weroniką Idzikowską. Są to warsztaty niezwykle inspirujące dla nas wszystkich, poruszające właśnie tematykę edukacji kulturowej” – opowiadała dyrektor MGOKiS.
Poza tym w piątkowy wieczór odbył się seans filmu „Ognioodporni” przy scenie Domu Kultury. Autorem tej inicjatywy był Michał Gajda. Plenerowe kino organizowane przez Stowarzyszenie Kubuś jest częścią jego wewnętrznego projektu, który stworzony został z myślą o społeczeństwie mniejszych miejscowości, które nie mają codziennie dostępu do takich elementów, jak sala kinowa. Tak też we współpracy z Lotto oraz Fundacją PZU utworzono tę inicjatywę. A czym jest „Kubuś”?
„Była taka inicjatywa, by wyjść tutaj do ludzi po prostu. Dla waszej okolicy tutaj – Stąporków i mniejsze miejscowości z różnymi projektami. Żeby po prostu jakieś kina, festiwale, teatry organizować dla mieszkańców powiatu koneckiego” – opowiadał Michał Gajda.
Trzeba przyznać, że to naprawdę wiele. A to wciąż nie wszystko, wiele jeszcze się wydarzy w te wakacje w gminie Stąporków.
Zdjęcia (Piotr Malinowski):
Fotorelacje mówią wszystko o tych tzw. „wydarzeniach” garstka osób podprowadzona pod obiektyw aparatu. I tyle się dzieje.
A jak coś się rzeczywiście dzieje, to gro osób, które nie znosi facesboka nie ma o tym pojęcia, może co najwyżej dowiedzieć się po fakcie i to też z internetu.
Czy jakiekolwiek wydarzenie było wcześniej obwieszczone, np. na tablicach ogłoszeń w gminie ??? Po co są sołtysowie, czy inne organy, czy tylko do ściągania podatków ? Czy internet to obowiązek, a zwłaszcza facecośtam ?
Zgadzam się z przedmówca. O żadnym z tych wydarzeń nie miałam zielonego pojecia. Nigdy nie wiem czy jest jakiś festyn a jeśli tak to z jakiej okazji. Nie mam zakichanego FB mieszkam na wsi i nikt mieszkańców nie informuje o wydarzeniach o których pani Sorn tak dumnie opowiada. A wystarczyłoby na każdą wieś kilka plakatów przyczepic…tak niewiele
[…] Autorem inicjatywy jest Michał Gajda. Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Kubuś jest częścią jego wewnętrznego projektu, który stworzony został z myślą o mieszkańcach małych miejscowości, którzy nie mają codziennie dostępu teatru czy kina . Taki cykl pokazów filmowych i teatralnych odbył się niedawno w Stąporkowie – więcej o tym TUTAJ. […]