REKLAMA

W ZSP 2 po raz trzeci świętowali Dzień Patrona [wideo, zdjęcia]

W popularnej „Kanadzie” w środę miały miejsce obchody święta patrona, czyli generała Antoniego Piwowarczyka. W świetle doniesień o ewentualnym połączeniu tej szkoły z Zespołem Szkół Ponadgpodstawowych nr 1 może się okazać, że było to jedno z ostatnich tego typu wydarzeń. 

REKLAMA

W październiku 2016 roku przyznano Zespołowi Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich imię Generała Antoniego Piwowarczyka, jednego z czołowych żołnierzy Batalionów Chłopskich. Od tamtej pory społeczność szkolna dumnie obchodzi Święto Patrona –„W tym roku jest dokładnie 10 lat od jego śmierci. Był długowieczny, bo żył 99 lat. Będąc już na wózku ówczesny Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Dlaczego w naszej szkole taki patron? Po pierwsze urodził się blisko nas, bo do Kornicy stąd są niecałe dwa kilometry. Po drugie – kiedyś, około 10 lat temu Związek Batalionów Chłopskich miał swój jubileusz. Jeździł po powiatach województwa i kombatanci prosili o to gdzie zrobić konferencję poświęconą 70-leciu ich istnienia. Nikt się nie kwapił by ich zaprosić, może byli zapomniani jako żołnierze Batalionów Chłopskich. Ja od razu jako historyk zgłosiłem akces. Uważałem, że również żołnierzy Batalionów Chłopskich trzeba docenić. Odegraliśmy wtedy scenkę, poznaliśmy historię lokalną, a jeden z uczniów odgrywał rolę naszego generała Antoniego Piwowarczyka. Żołnierze bardzo się wzruszyli i spytali czy szkoła nosi jakieś imię. My nie nosiliśmy wtedy imienia od 2002 roku. Poprzednia reforma ustroju szkolnego i poprzednie władze powiatu zniosły nam poprzedniego patrona Stanisława Kwiatkowskiego – działacza związkowego, kształcenia zawodowego. A szkoła potrzebuje takiego patrona, takiego ideału. Cieszymy się, że córka generała Piwowarczyka, p. Ewa Piwowarczyk bardzo wspiera szkołę – funduje czapki, funduje co roku nagrody na konkurs w wysokości 10 tysięcy złotych. To cenna, prywatna inicjatywa, którą ona chce podtrzymać” – opowiada nam Jan Rybiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Końskich.

REKLAMA

W środowych uroczystościach udział wziął starosta konecki Grzegorz Piec. We wstępie wprowadzono sztandar szkoły, a nauczyciele wspólnie z uczniami odśpiewali hymn Polski Mazurka Dąbrowskiego. Następnie miał miejsc quiz dotyczący wiedzy o patronie – ex aequo wygrały go Amelia Kucharska i Paulina Tosińska z klasy drugiej, Natalia Mazur z klasy pierwszej zajęła drugie miejsce.

Następnie odbyła się część artystyczna oparta na wspomnieniach z życia patrona Generała Antoniego Piwowarczyka.

Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu pojawiły się informacje, że w przyszłości ZSP 2 w Końskich może przestać istnieć w obecnej formule. Szkoła miałaby zostać włączona w Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1. Obecnie trwają mniej i bardziej oficjalne rozmowy w tej sprawie, a decyzję o ewentualnym połączeniu podejmą radni Rady Powiatu Koneckiego. Do tematu na pewno będziemy wracać.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *