W sobotę w Pływalni Miejskiej w Końskich odbył się Świętokrzyski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych. W imprezie skierowanej do osób niepełnosprawnych wzięło udział około 80 uczestników.
REKLAMAMityng został zorganizowany przez Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Świętokrzyskie oraz Klub Olimpiad Specjalnych Olimpijczyk z Końskich –„Są to zawody rangi regionalnej, czyli wojewódzkiej, startuje 80 zawodników z naszych klubów rozsianych po całym województwie świętokrzyskim. Na podstawie wyników w tych zawodach zostanie wytypowana reprezentacja województwa świętokrzyskiego w pływaniu na przyszłoroczne Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych” – mówi Grzegorz Kurkowski, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.
Wydarzenie wspierały jednostki: Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi z Końskich, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki oraz Województwo Świętokrzyskie.
REKLAMAUdział w imprezie wzięły Kluby Olimpiad Specjalnych: „Grom” z Buska-Zdroju, „Rywal” z Ostrowca Świętokrzyskiego, „Strzała” z Jędrzejowa, „SZANSA” z Ostrowca Świętokrzyskiego, „Tacy Sami” ze Skarżyska-Kamiennej, „Tornado” ze Skarżyska-Kamiennej oraz „Olimpijczyk” z Końskich. Rywalizacja trwała kilka godzin i była naprawdę zacięta –„W wielu przypadkach Ci zawodnicy bardzo dobrze pływają, radzą sobie w wodzie i tak samo w innych dyscyplinach sportowych […] W Olimpiadach Specjalnych jest stosowana zasada tak zwanych równych szans. Polega to na tym, że odbywają się preelminacje i na ich podstawie tworzy się grupy sprawnościowe od trzech do maksymalnie ośmiu zawodników. Oni tu rywalizują w tych tak zwanych grupach sprawnościowych. Dla lepszego zobrazowania: zawodnik pływający dajmy na to 10 sekund na 25 metrów, nigdy nie będzie pływał z zawodnikiem, który pływa 20 sekund na tym samym dystansie. W każdej z tej grupy zawodnicy otrzymują medale, stają na podium, a oprócz tego otrzymują upominki od instytucji wspierających i sponsorów. Tutaj też wszyscy dostają jednakowe te upominki” – tłumaczy Grzegorz Kurkowski.
Na wydarzeniu pojawili się między innymi: Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Jasiński, Wiceprezes Stowarzyszenia Olimpiad Specjalnych Grzegorz Kurkowski, Członek Głównej Komisji Rewizyjnej Olimpiady Specjalne Polska Jacek Matera, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka, Dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Piotr Kisiel, Dyrektor Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich Zbigniew Stańczyk, Kierownik Pływalni Miejskiej w Końskich Halina Sota.
Całoroczny patronat honorowy nad regionalnymi zawodami Olimpiad Specjalnych w Województwie Świętokrzyskim objęli Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz –„Chciałbym Wam zawodnikom życzyć wspaniałej imprezy, wiadomo nie wszyscy wygrają, ale wszystkim życzę wspaniałej zabawy i rywalizacji sportowej, bo sport jest piękny. Jestem zaszczycony, że mogę tu z Państwem być” – przemawiał Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.
Nad konecką edycją patronat honorowy objął także burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański –„To jest kolejna impreza, którą gmina Końskie po tym okresie pandemicznym współorganizuje, bo burmistrz przyjął nad nią patronat. Po dwóch latach spotykamy się ponownie na mityngu pływackim. Dla gminy nie ulega wątpliwości, że dzieci i młodzież niepełnosprawne należy doceniać i cenić. Oni dzisiaj mierzą się ze swoimi słabościami. Cieszymy się, że możemy wesprzeć Olimpiady Specjalne nie tylko przez nieodpłatne udostępnienie obiektu, ale i zakup medali, koszulek, nagród. Myślę, że powinno to być ważne wydarzenie związane z funkcjonowaniem prospołecznej formuły spotkań. Dzisiaj mamy dwie grupy: dopołudniową i popołudniową, bo zbyt duża ilość uczestników nie może przebywać jednocześnie w pływalni” – tłumaczył nam Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.
Głównym koordynatorem koneckiej imprezy był Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” z Końskich z jego działaczami Jackiem Materą i Jackiem Janusem na czele.
Zdjęcia (własne, Urząd Marszałkowski Kielce):