REKLAMA

Wielkie strażackie święto w Fałkowie! [wideo, zdjęcia]

Nowa remiza, nowy wóz bojowy i wreszcie włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Ostatnie miesiące dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Fałkowa były pasmem sukcesów. W sobotę zorganizowano uroczystość, podczas której poświęcono wóz i remizę oraz oficjalnie przekazano akt włączenia jednostki do KSRG. 

REKLAMA

Strażackie świętowanie rozpoczęło się w kościele pw. Św. Trójcy w Fałkowie. Tam uroczystą mszę odprawił biskup radomski Marek Solarczyk, a koncelebrowali ją: miejscowy ksiądz proboszcz Andrzej Gawryś oraz ksiądz Tomasz Janicki, który to od kilku dni pełni funkcję kapelana wszystkich strażaków z powiatu koneckiego.

Następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na plac przed nowo wybudowaną remizą. Tam część oficjalną poprowadził prezes OSP Fałków – druh Grzegorz Zganiacz –„Dzisiejsze spotkanie to doskonała okazja aby poświęcić i przekazać do użytkowania nową strażnicę oraz samochód ratowniczo-gaśniczy, który trafił do nas w styczniu tego roku” – mówił we wstępie prezes Zganiacz.

REKLAMA

Wśród gości wydarzenia znaleźli się między innymi: wspomniany biskup radomski Marek Solarczyk, komendant wojewódzki straży pożarnej  starszy brygadier Krzysztof Ciosek, komendant powiatowy młodszy brygadier Ryszard Stańczak, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP druh Ireneusz Żak, prezes Zarządu Powiatowego OSP druh Jerzy Rąbalski, burmistrz Radoszyc Michał Pękala, czy reprezentujący starostę koneckiego naczelnik Wydziału Promocji i Kultury w starostwie powiatowym Marian Wikiera.

W rolę gospodarzy wcielili się przewodniczący Rady Gminy Fałków Piotr Gonerka, skarbnik gminy Anna Wajnberger, wójt gminy Fałków Henryk Konieczny oraz jego zastępca Krzysztof Bajor, który jest jednocześnie wiceprezesem miejscowego OSP.

Gościem specjalnym wydarzenia był wiceminister finansów Sebastian Skuza, który mocno chwalił władze Fałkowa –„To co dziś usłyszałem to jest to o co chodzi – że olbrzymi procent budżetu to nakłady inwestycyjne. To wpisuje się w program gospodarczy rządu, w polski ład” – chwalił włodarzy wiceminister Skuza.

W sobotę podsumowywano ostatnie dokonania jednostki: jej włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, zakup nowego wozu i przede wszystkim budowę strażnicy. Remizę wybudowano dzięki wielkiemu projektowi rewitalizacji Fałkowa, na który gmina otrzymała ogromną dotację –„Ten obiekt jest jednym z elementów wielkiego programu. To program unijny, związany z odnową, rewitalizacją gminy, a szczególnie miejscowości gminnej jaką jest wieś Fałków. Tych elementów jest bardzo dużo – cały program opiewał na prawie 5 milionów złotych” – przemawiał Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków.

Włodarz dziękował poprzedniej ekipie władz województwa z marszałkiem Adamem Jarubasem na czele, która zdecydowała się przyznać te środki. Dziękował także obecnie rządzącym – między innymi marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, posłom Agacie Wojtyszek i Mariuszowi Goskowi, którzy to zabiegali o nowy wóz dla OSP w Fałkowie, ale i wszystkim zaangażowanym w te ambitne projekty: urzędnikom, czy samym druhom z prezesem Grzegorzem Zganiaczem na czele.

Ważnym punktem dnia było przekazanie decyzji Komendanta Głównego Straży Pożarnej o włączeniu OSP Fałków do prestiżowego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Decyzję przekazał komendant wojewódzki straży pożarnej starszy brygadier Krzysztof Ciosek.

Nie zabrakło też wręczenia medali i podziękowań. Druhowie przygotowali specjalne grawertony i statuetki dla wszystkich, którzy pomogli im w zakupie wozu bojowego i budowie remizy.

Łukasz Maciejczyk, Mariusz Haraziński, Anna Wajnberger i Paweł Pękala uhonorowani zostali brązowymi medalami zasług dla pożarnictwa. Warto podkreślić zasługi Pawła Pękali, który jako urzędnik w gminie Fałków stworzył cały projekt rewitalizacji. To przygotowana przez niego aplikacja została zaakceptowana przez donatora i dzięki temu 5 milionów złotych, z których między innymi zbudowano remizę trafiło na konto fałkowskiego urzędu.

Medal honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał druh Wiesław Zganiacz.

Kulminacyjnym punktem dnia było oficjalne przecięcie wstęgi i otwarcie remizy – dokonali tego: wiceminister Skuza, komendant Ciosek oraz wójt Henryk Konieczny. Remiza i nowy wóz gaśniczy zostały też poświęcone przez biskupa.

Na zakończenie krótką prezentację o sprzęcie bojowym pokazała Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Fałkowa, a wszyscy uczestnicy święta udali się na wspólne biesiadowanie.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *