REKLAMA

Wielkie święto i tłumy pielgrzymów w Czarnej [wideo, zdjęcia]

Zawsze we wrześniu na początku roku szkolnego wielu pielgrzymów wybieram się do Sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej w gminie Stąporków. Tym razem ta pielgrzymka i uroczystości na miejscu były bardzo wyjątkowe – świętowano bowiem 100 lecie istnienia miejscowej parafii oraz 20 lecie koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni. 

REKLAMA

Powyżej wideo z wyjścia koneckich grup na pielgrzymkę.
Do Czarnej już o godzinie 8:00 wyruszyło mnóstwo pielgrzymów z koneckich parafii. O 10:00 z Końskich wyjechała także pielgrzymka rowerowa, w której dominowali parafianie z Modliszewic. Punktem startowym była Kolegiata św. Mikołaja. Łącznie z Końskich do Czarnej wyszły trzy grupy piesze oraz jedna rowerowa.

REKLAMA

Przy Sanktuarium pierwsi pątnicy pojawiali się już około godziny 11:00. Łącznie dotarło tam dwanaście grup z gminy Stąporków, Końskie, a także z Radomia i Skarżyska-Kamiennej. Liczba uczestników pielgrzymki i uroczystości zdaniem organizatorów zamknęła się na poziomie około 1500 osób. O 12:00 rozpoczęła się uroczysta msza święta sprawowana przez radomskiego księdza biskupa Henryka Tomasika, a jej kulminacyjnym momentem była Eucharystia.

Wszystko to by uczcić 100-lecie parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz 20 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Wychowawczyni. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele władzy samorządowej. Na miejscu spotkaliśmy: członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusza Goska, burmistrza Końskich Krzysztofa Obratańskiego i burmistrz Stąporkowa Dorotę Łukomską.

Po zakończeniu mszy świętej rozpoczął się rozpoczął się piknik, który zaplanowano do godziny 17:00. Na nim można było między innymi podziwiać wystawę zdjęć opowiadającą o dziejach parafii na przestrzeni 100 lat. Zagrały i zaśpiewały także zespoły ludowe: Mokrzaneczki, Smarkowianki oraz grupa Asumpt z Domu Kultury w Stąporkowie.

Zdjęcia z uroczystości w Czarnej (Dorota Ogonowska):

Zdjęcia z wyjścia pielgrzymki do Czarnej z Końskich (Piotr Malinowski):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *