REKLAMA

Wielkie zainteresowanie dożynkami gminnymi w Radoszycach [wideo, zdjęcia]

W sobotę nad zalewem „Antoniów” koło Radoszyc odbyły się Gminne Dożynki. Przygotowano m. in. konkurs wieńców dożynkowych czy Turniej Sołectw. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców całej gminy.

REKLAMA

„Dzisiaj piszemy historię – pierwszy raz Gminne Dożynki w tym miejscu. Dziś Turniej Sołecki, ale przede wszystkim chcemy na tych dożynkach pokazać nasze sołectwa. Nasze sołectwa przygotowały wieńce, stoiska z potrawami, ale również dobrze się bawią poprzez konkurencje sołeckie” – opowiada nam burmistrz miasta i gminy Radoszyce Michał Pękala.

Wydarzenie rozpoczęła msza, którą celebrował biskup Henryk Tomasik. Następnie na scenie wystąpiły przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych i Wiktoria Mazur. Kolejnym punktem wydarzenia był Turniej Sołectw. Inicjatywa ta dostarczyła mnóstwo rozrywki zgromadzonym, którzy energicznie kibicowali przedstawicielom swoich miejscowości. W turnieju udział wzięło osiem sołectw – Lewoszów, Kapałów, Radoska, Mościska Duże, Jakimowice, Nalewajków, Wilczkowice i Pakuły.  Reprezentanci ostatniej z wymienionych wsi opowiedzieli nam o tej rywalizacji.

REKLAMA

„Przede wszystkim liczy się dobra zabawa, rywalizacja z naszymi sąsiednimi wioskami oraz integracja naszego sołectwa – młodych ludzi. Pomysły zbieramy od wszystkich i organizujemy takie ogólne zabawy. Chcemy wygrać, każde sołectwo walczy o nagrodę, chodzi tu o honor, wszyscy się przygotowywaliśmy, każdy z nas się ciężko przygotowywał, żebyśmy wygrali” – mówią nam sołtys Pakuł Magdalena Staciwa i mieszkaniec miejscowości Łukasz Mogielski.

Wśród konkurencji w Turnieju Sołectw przygotowano rozmaite zadania, w tym m. in. przeciąganie liny, rzut podkową czy prezentacje sołectw „na wesoło”.

Oczywiście dożynki nie mogły się odbyć bez konkursu wieńców. Rywalizowało w nim siedem tradycyjnie przygotowanych wieńców dożynkowych. O dziele zrobionym przez Koło Gospodyń Wiejskich „Znad Plebanki” opowiedziała nam jego przedstawicielka, Urszula Relidzyńska.

„Przygotowałyśmy wieniec ze zboża i lilii, lilie symbolizują św. Józefa. Św. Józef w tym roku jest patronem 2021 roku w kościele. Symbolizuje go lilia łącznie z drewnianymi narzędziami, którymi się posługiwał” – mówi nam Urszula Relidzyńska.

Na przestrzeni całego wydarzenia zgromadzeni mogli skosztować pysznych, regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, dla dzieci przygotowano dmuchańce. Chętni mogli również pojeździć konno. Ponadto tego dnia na zalewie „Antoniów” w wodzie dryfowały „pływające fontanny”, które podziwiali zarówno goście, jak i włodarze miejscowości.

Podczas dożynek na scenie wystąpił również duet Dominika Wróbel i Marcin Wróbel, zespół ludowy „Sokołów” z kapelą, zespół „Wierna Rzeka”, Bożena Zielińska i „Sufler”. Wydarzenie zakończyła dyskoteka pod gwiazdami. Wśród gości nad zalewem „Antoniów” pojawili się Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk oraz poseł na sejm RP Mariusz Gosek.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *