REKLAMA

WIDEO: Konecki Wrzesień 2021. Sobotnie uroczystości [wideo, zdjęcia]

Uroczysty przemarsz, Apel Poległych i podniosłe występy artystyczne. Za nami sobotnie wydarzenia związane z obchodami „Koneckiego Września” 2021. W wydarzeniu udział wzięło wielu mieszkańców Końskich. Nie zabrakło bardzo podniosłych momentów. 

REKLAMA

Uczestnicy święta tłumnie zgromadzili się o godzinie 15:30 w okolicach kościoła św. Anny w Końskich. Następnie mieszkańcy, ale  i przybyłe delegacje, czy przedstawiciele władzy w towarzystwie wojskowych, strzelców, strażaków oraz orkiestry przemaszerowali w uroczystym pochodzie pod Pomnik Partyzantów, który znajduje się na koneckim cmentarzu. Na czele pochodu szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Bodzentyna, a także żołnierze z 10 Brygady Świętokrzyskiej Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Na miejscu oficjalne uroczystości rozpoczęto od wysłuchania hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie głos zabrał prowadzący wydarzenie wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński –„Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą przyszłość. Dzisiaj pamięć o przeszłości, ale i myślenie o przyszłości już po raz 31. przywiodło nas na konecki cmentarz przed mogiłę patriotów, która jest testamentem zobowiązującym do dbałości o historię, o pamięć o tym co wydarzyło się 82 lata temu, o wrześniu 1939 roku, o Koneckim Wrześniu” – przemawiał wiceburmistrz Jasiński.

Włodarz przedstawił przybyłe delegacje. Wśród uczestników spotkania wspominającego pierwsze bitwy z września 1939 roku, które rozegrały się na ziemi koneckiej znaleźli się między innymi: gospodarze wydarzenia, czyli przedstawiciele gminy Końskie z burmistrzem Krzysztofem Obratańskim na czele, delegacja władz powiatowych z sekretarzem powiatu Zbigniewem Sadorskim i przewodniczącym Rady Powiatu Zbigniewem Kowalczykiem, reprezentanci środowisk kombatanckich – zarówno wojewódzkich, jak i powiatowych, delegacja z Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze swoimi sztandarami licznie przybyli strażacy z różnych jednostek OSP, przedstawiciele poszczególnych szkół, a także różnych związków i organizacji. Na miejscu obecni byli także strzelcy z Jednostki 2026 Końskie. Nie zabrakło także przedstawicieli partii politycznych, Lasów Państwowych, radnych gminy Końskie z przewodniczącym Piotrem Słoką na czele oraz radnych Rady Powiatu Koneckiego.

Pomiędzy poszczególnymi punktami dnia mogliśmy usłyszeć patriotyczne wiersze deklamowane przez aktora Teatru Narodowego w Warszawie Piotra Grabowskiego, a krótki montaż słowno-muzyczny pod opieką pracowników Domu Kultury zaprezentowała konecka młodzież:  Alicja Woldańska, Maria Frączyk i Michał Gawroński.

Do przybyłych słowa przemówienia skierował burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański. Tym razem nie skupiał się on wyłącznie na historii, nie wspominał wyłącznie bohaterskich czynów walczących o wolną Polskę i wolne miasto Końskie. W bardzo mocnych słowach burmistrz Obratański odniósł się do aktualnej sytuacji przy polsko-białoruskiej granicy oraz do niepokojących zjawisk, które od kilku lat można obserwować na arenie międzynarodowej:

„W tym miejscu, które jest jednocześnie grobem i pomnikiem wspominamy od lat nasze małe, koneckie uczestnictwo w wielkich wydarzeniach. Uczestnictwo, z którego mamy prawo być dumni i do którego możemy się odwoływać. Wrzesień jest miesiącem wspomnień o kampanii wrześniowej i jej bohaterach. To nie nasza wina, że znaczna część naszej historii ostatnich kilkuset lat naznaczona jest klęskami. Tym bardziej odwołujemy się do takich wydarzeń, które są nutą optymizmu. Konecki Wrzesień powstał jako pomysł upamiętnienia wydarzenia, które zasługuje ze szczególnych względów na to by je wspominać. Środowisko koneckie żołnierzy Zgrupowania Ponury z Oddziału Robota wspominało, że w noc z 31 sierpnia na 1 września 1943 roku oddział Robota zajął Końskie, opanował je na całą noc, dokonał likwidacji spisów osób przewidzianych do przewiezienia na roboty przymusowe, dokonał likwidacji konfidentów blokując przy tym siły okupacyjne, które liczyły 1500 żołnierzy. Odskoczył bez strat własnych. Jeżeli gdzieś szukać dumy i sukcesu to właśnie w takich wydarzeniach […] I choć przez lata wydawało się, że jest to jedynie wspomnienie historii, które z czasem coraz bardziej będzie blaknąć to dzisiaj widzimy jak głęboki sens nadaje dzisiejsze otoczenie. Wydawało się, że jest już po wszystkich sporach i konfliktach, a jeżeli one się gdzieś dzieją to daleko. Jeżeli gdzieś jest groźba wojny to szczęśliwie ominie wieś spokojną, wieś polską. Od 2014 roku wiemy już, że żadna granica w Europie nie jest pewna, że są państwa i narody, które stabilność ładu i terytorialną pewność kwestionują, że jeżeli są w stanie zakwestionować ją w jednym przypadku to powstaje pytanie czy nie zakwestionują tych granic, tych wywalczonych przez nas swobód w innych przypadkach? I czy my znajdziemy w sobie gotowość, którą mieli dzisiaj przywoływani bohaterowie „Koneckiego Września”? Bo dziś nie mamy już komfortu spokojnego, łagodnego, letniego świętowania „Koneckiego Września”. Dzisiaj musimy myśleć o bohaterach wszystkich wrześni wojennych w kategoriach modelu, przykładu, źródeł, inspiracji, ale też zobowiązania…” – przemawiał burmistrz Obratański.

Kolejnym punktem sobotnich obchodów największego patriotycznego święta na Konecczyźnie było wspomnienie tych żołnierzy, partyzantów i działaczy związków partyzanckich, którzy odeszli w minionym roku. Wśród nich znaleźli się między innymi porucznik Jan Lagner, czy ostatni „Robotowiec” ppłk. Tadeusz Barański. Przyjaciel zmarłego w grudniu Barańskiego, Ryszard Patzer przekazał na rzecz przyszłego Muzeum Ziemi Koneckiej pamiątki po podpułkowniku.

Za wszystkich zmarłych modlitwę odmówił proboszcz parafii św. Mikołaja w Końskich ksiądz dziekan Andrzej Zapart.

Ważnym punktem dnia był Apel Poległych. Odczytał go podporucznik Krzysztof Binkiewicz. Na jego zakończenie żołnierze oddali salwę honorową.

Patriotyczne spotkanie zakończyło złożenie zniczów oraz wieńców pod Pomnikiem Partyzantów. Natomiast już jutro czekają nas kolejne akty lokalnego święta. O godzinie 9:30 przy ołtarzu polowym Kolegiaty św. Mikołaja w Końskich odbędzie się uroczysta msza święta, a towarzyszyć będzie jej montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie. Wystąpi także znany z wielu filmów i seriali aktor Andrzej Młynarczyk. O 17:00 w Parku Miejskim w Końskich rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz