Multimedialne urządzenia, umożliwiające swobodne przeglądanie zasobów internetowych, stały się standardem w wielu polskich domach. Nic zatem dziwnego, że wielu użytkowników oczekuje takich samych funkcjonalności od telewizora. Zobacz, dlaczego warto kupić odbiornik ze SMART TV. Który rodzaj systemu sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku?
REKLAMATelewizor Smart TV – czym jest?
Termin „smart” w luźnym tłumaczeniu oznacza tyle co „inteligentny”. I takie faktycznie są telewizory wyposażone w tą, cieszącą się ogromną popularnością i uznaniem, technologię. Jej największą i zasadniczą zaletą jest dostęp do Internetu oraz szereg aplikacji, ułatwiających użytkownikom nawigowanie i korzystanie z – udostępnionych tą drogą – treści. W zależności od producenta czy modelu telewizora można liczyć na korzystanie z niewielkiego zakresu aplikacji, ale też na ogrom możliwości, w tym na sterowanie głosem czy kompatybilność z systemem inteligentnego domu (na przykład zarządzaniem oświetleniem). Sprawdź również: Przegląd najpopularniejszych modeli słuchawek bezprzewodowych.
Jakich funkcjonalności można oczekiwać po SMART TV?
Telewizor Smart to technologia, która może przyjmować różne oblicza. W zakresie tego, co można nazwać roboczo „pakietem standard” wyróżnia się funkcjonalności takie jak: dostęp do Internetu przez Wi-Fi, przeglądarka internetowa oraz dedykowane aplikacje (w tym Player, HBO GO, Netflix, TVP VOD i wiele innych). Co bardziej zaawansowane modele, których cena z roku na rok spada, stając się powszechniej dostępnymi, znajdują się funkcje takie jak sterowanie głosem czy elementy sztucznej inteligencji.
Możliwości aplikacji spotykanych we współczesnych telewizorach
Producenci telewizorów decydują się na wybór konkretnego rodzaju systemu SMART TV, który staje się cechą rozpoznawczą ich produktów. Ułatwia to klientom wybór. I tak marka Apple stawia na tvOS. System ten można spotkać w telewizorach Apple TV 4 i Apple TV 4K. Marka Samsung z kolei zdecydowała się na oprogramowanie w postaci Tizen OS, które można spotkać w każdym jej telewizorze. Niezwykle popularny Android TV stał się podstawą funkcjonalności kilku producentów sprzętu RTV, takich jak: Sony, Philips (wybrane modele), TCL, Toshiba, Xiaomi, JVC, Hitachi i Sharp. Marka LG z kolei postawiła na webOS. Klienci korzystający z odbiorników marki Panasonic mają do dyspozycji MyHome Screen. W przypadku niektórych modeli marki Philips można mieć jeszcze do czynienia z autorskim systemem SAPHI. Charakteryzuje się on dużą liczbą obsługiwanych aplikacji, jak też prostotą i intuicyjnością obsługi. Zajrzyj na stronę sklepu internetowego https://www.neonet.pl/technologie/smart-tv.html, aby przejrzeć i porównać ze sobą poszczególne modele telewizorów i systemów inteligentnej telewizji.
Android TV – krótka charakterystyka popularnego systemu SMART TV
Jednym z czynników, który prawdopodobnie zadecydował o tak dużej popularności tego rodzaju systemu SMART TV w urządzeniach znanych marek (Sony, Philips, TCL, Toshiba, Xiaomi, JVC, Hitachi i Sharp), jest łatwość pobierania aplikacji ze sklepu Play, jak też ogromny ich wybór. Miłośnicy doskonałej jakości filmów i seriali na pewno ucieszą się z dostępności Playera, Netflixa, Amazona Prime Video, HBO GO czy Canal+. Jeśli chodzi o sprawność działania systemu Android, to tu sprawa się komplikuje. Kwestia ta jest zróżnicowana i w dużej mierze zależy od konkretnego producenta sprzętu. Nie zawsze też droższy model telewizora będzie wykazywać się wydajniejszym działaniem SMART TV. Na uwagę przemawia obecność asystenta głosowego Google, który zdecydowanie ułatwia nawigację po systemie. Ważny jest też fakt, że system Android TV wciąż jest rozwijany i podlega aktualizacjom, co daje dobre perspektywy na przyszłość.
WebOS – system SMART TV dedykowany telewizorom marki LG
SMART TV typowy dla telewizorów marki LG jest dobrze oceniany przez użytkowników. Oferuje bogaty dostęp do serwisów VOD. Wydajność tego systemu prezentuje się nieźle. Największą stabilność cechują droższe modele telewizorów LG. Intuicyjna obsługa tego systemu SMART TV, jak też pilot Magic Remote przemawiają na korzyść tego rozwiązania. Użytkownik może też liczyć na pojawiające się raz na jakiś czas aktualizacje systemowe. Menu zbudowane z kafelków usytuowanych w dolnej części ekranu również zachęca do jego eksploracji. Dla codziennej wygody część tych, z których się nie korzysta, można całkowicie ukryć. Da to na pewno większą przejrzystość podczas nawigacji. Wart wspomnienia jest również zaawansowany – jak na to, co oferuje konkurencja – system sterowania głosem i odczytywania ludzkiej mowy, bez konieczności posługiwania się komendami.
Tizen – rozwiązanie spotykane w telewizorach marki Samsung
Tizen to system SMART TV dedykowany telewizorom marki Samsung. W tym przypadku nie można narzekać na dostępność najpopularniejszych aplikacji VOD ani też obecności Apple TV czy Apple Music. Intuicyjne poruszanie się i łatwość nawigowania przemawiają za tym właśnie systemem. Jeśli chodzi o aktualizacje, to obejmują one przede wszystkim poprawę zgłaszanych błędów.
artykuł sponsorowany