REKLAMA

Z wizytą na Ukrainie [zdjęcia]

Delegacja z gminy Fałków udała się na sześciodniową wizytę do zaprzyjaźnionego miasteczka Pohrebyszcze na Ukrainie (obwód Winnicki). Wyjazd był okazją do zwiedzania i poznawania kultury naszych wschodnich sąsiadów.

REKLAMA
Wizyta delegacji z Fałkowa na Ukrainie (3)

Pamiątkowe zdjęcie w Kijowie

Wycieczka odbyła się w dniach 26-31 października. W 18-osobowej delegacji z gminy Fałków znaleźli się wójt Henryk Konieczny, dyrektor fałkowskiego gimnazjum Agnieszka Lipska, troje nauczycieli: Marzena Kuzdak, Piotr Gonerka, Hubert Szymczyk oraz uczniowie.
Goście z Polski zostali bardzo ciepło przywitani przez organizatorów: były śpiewy i tańce, którym towarzyszyły niezwykle pozytywne emocje. Delegację z Fałkowa przedstawiono nauczycielom z miejscowej szkoły, a na koniec pierwszego dnia wszyscy bawili się na dyskotece. W kolejnych dniach uczestnicy wycieczki udali się między innymi do Kijowa, gdzie zwiedzili Mariński Park, okolice siedziby Rządu Ukrainy, okolice siedziby Prezydenta Petro Poroszenki, stadion Dynama Kijów, Majdan i Muzeum II Wojny Światowej. Grupa udała się także do Winnicy, miasta wojewódzkiego i jednocześnie miasta partnerskiego Kielc.

Fałkowska ekipa zwiedzała również okolice miejscowości Pohrebyszcze – udała się do „Starostwa”, z wizytą do Mera (Burmistrza) Miasta, a także do Szkoły Zawodowej. Celem podróży nie było tylko poznawanie i oglądanie okolicznych miejsc, zabytków i budynków, ale też integracja oraz spotkanie z lokalną społecznością. Wspólny dialog nawiązał się podczas akademii w miejscowej szkole. Tego dnia na auli koncertowej wystąpili nie tylko ukraińscy, ale też i polscy uczniowie. Dzięki tradycyjnym, jak i nowoczesnym tańcom oraz pieśniom obie grupy wzajemnie poznawały swoją kulturę. Uczniowie z Fałkowa m.in. odtańczyli Poloneza czy zaśpiewali „Kolorowe jarmarki”.

REKLAMA
Wizyta delegacji z Fałkowa na Ukrainie (18)

Wójt Henryk Konieczny wręczył pieniądze na remont przeciekającego dachu w kościele

Na dzień przed powrotem do Polski delegacja udała się na mszę świętą w katolickim kościele. Świątynia nie wyglądała jednak tak, jak nasze rodzime kościoły. Obdarte mury czy cieknący dach to jedne z wielu problemów, które ma tutejszy proboszcz – „Strasznie ciężko tu pracować” – przyznał się przyjezdnym. Na dodatek wciąż brakuje pieniędzy na rachunki i bieżące wydatki. Czym jednak byłaby polska wizyta bez prezentu dla gospodarza? Wójt Konieczny wręczył na ręce księdza pieniądze na remont dachu. Zbiórka pieniężna prowadzona była na terenie Gminy Fałków, dorzucili się także prywatni sponsorzy.

Na zakończenie wycieczki ekipa z Fałkowa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia i pożegnała się z uczniami, nauczycielami i wszystkimi osobami, które towarzyszyły jej podczas pobytu na Ukrainie.

Zdjęcia: Archiwum szkolne Gimnazjum w Fałkowie

Wizyta delegacji z Fałkowa na Ukrainie (10)

Uczniowie z Fałkowa bawili się świetnie już od pierwszego dnia

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *