REKLAMA

Za nami obchody 83. rocznicy bitwy pod Kazanowem [wideo, zdjęcia]

W środę miały miejsce uroczyste obchody 83. rocznicy bitwy obronnej Kazanowa z Niemcami. Dokładnie 7 września 1939 r. heroiczną postawą odznaczyli się tu żołnierze III batalionu 163 rezerwowego pułku piechoty, dowodzonego przez ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa – Klukowskiego. W obronie miejscowości przed Niemcami poległo 49 z nich.

REKLAMA

Po mszy świętej za poległych w kościele parafialnym pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Nowym Kazanowie, delegacje ze sztandarami szkół: Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie i Szkoły Podstawowej im. Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Pomykowie, poprowadziły uczestników nabożeństwa pod pomnik wydarzeń wrześniowych roku ’39.

REKLAMA

Mniej więcej w tym właśnie miejscu leżały przez dobę ciała 49 żołnierzy III batalionu 163. rezerwowego pułku piechoty, który toczył burzliwą walkę z żołnierzami Wermachtu. Wróg kierował się z Przedborza do Końskich, paląc i niszcząc po drodze osady oraz zabijając niewinnych ludzi. Podczas walk miejscowość dwukrotnie przechodziła z rąk do rąk, by ostatecznie zostać wyzwoloną. Okoliczna ludność Kazanowa i Sierosławic w panice opuszczała domostwa, pozostawiając cały dobytek. Ukrywano się w  lesie Karolinowskim i budynkach poklasztornych.

Dziś, w wolnej Polsce, każdego roku upamiętnia się te okoliczności i oddaje należyty hołd obrońcom. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, przemawiał obecny na spotkaniu burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański: -,,Myślę, że starsi jeszcze pamiętają postać majora, potem pułkownika, Władysława Henzla, który nawet w podeszłym wieku, po żołniersku wyprostowany zasiadał w ławce przy ołtarzu, z charakterystyczną opaską na oku, bo stracił oko w czasie II Wojnie Światowej. To jeden z żołnierzy z września 1939 r., z bitwy pod Kazanowem, i później Honorowy Obywatel Miasta Końskie.  Skoro świadkowie odchodzą. Skoro nieliczni znają z przekazów znają tamte wydarzenia, to ważne jest byście, zwłaszcza wy młodzi ludzie, mogli dowiedzieć się czegoś więcej o tamtych dniach, przywołać pamięć tych wydarzeń, i znaleźć wzory, które będą drogowskazami do waszego życia”

Po występach artystycznych dzieci, wieńce i zapalone znicze pod pomnikiem złożyli burmistrz Obratański oraz wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, sołtys Starego Kazanowa – Ewa Dziedzic, sołtys Nowego Kazanowa – Krzysztof Sota, dyrektorzy gminnych placówek oświatowych oraz radni i delegacja uczniów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz