Systemy alarmowe, służące do ochrony budynków firmowych, mają na celu natychmiastowe wykrycie nieautoryzowanego wejścia na teren firmy, a także innych zdarzeń. Składają się one z kilku elementów, takich jak centrala, czujniki, sygnalizatory, komunikatory i dialery. Po odpowiedniej konfiguracji decydują one o działaniu całego systemu.
REKLAMASystemy alarmowe informują przede wszystkim o włamaniu lub próbie włamania, a także o pożarze czy nieszczelności instalacji gazowej. Centrala alarmu może wysłać wiadomość do odpowiednich służb i właściciela biura, co pozwala uniknąć wielu nieszczęśliwych wypadków oraz podnosi bezpieczeństwo pracowników. Skuteczność systemu opiera się na odpowiednim doborze czujników, takich jak czujki ruchu, czujniki wibracyjne i magnetyczne oraz na działaniu centrali, która interpretuje zdarzenia, a następnie wysyła komunikat do odpowiednich organów.
REKLAMAZ czego składa się i jak działa system alarmowy?
System alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów, jednak można rozbudowywać go o rozwiązania dodatkowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb. By system był jak najbardziej niezawodny, warto zainwestować w zestaw czujników. Najważniejsze są oczywiście czujniki ruchu, które uruchamiają alarm w momencie, gdy osoba niepożądana pojawi się w budynku. Natomiast w celu zabezpieczenia budynku przed dostaniem się włamywacza do środka, konieczne jest zainstalowanie czujników wibracyjnych lub magnetycznych przy drzwiach oraz przy oknach. Dobrym rozwiązaniem, które podniesie poziom bezpieczeństwa w budynku są także czujniki dymu i gazu (https://www.montersi.pl/czujki-dymu) , które reagują natychmiast w momencie, gdy pojawi się zagrożenie.
Istotnym elementem każdego systemu alarmowego jest także centrala, odpowiadająca za interpretację zdarzeń występujących w chronionym miejscu, a także wysyłanie odpowiednich komunikatów właściwym organom, jak również właścicielowi biura. Ponadto w systemie alarmowym nie może również zabraknąć sygnalizatorów zewnętrznych i wewnętrznych (https://www.montersi.pl/sygnalizatory), które wysyłają sygnał w momencie wystąpienia konkretnego zdarzenia. Są to najczęściej sygnały dźwiękowe, a niekiedy również optyczne.
Czy systemy alarmowe są skuteczne?
Na skuteczność systemu alarmowego mają wpływ dwa aspekty, a mianowicie: dobór urządzeń i wykonanie instalacji. Właśnie dlatego bardzo istotne jest, by na samym początku zadbać o stworzenie odpowiedniego projektu instalacji alarmowej, który uwzględni konkretne rozwiązania dla danego budynku – tak, by system jak najlepiej odpowiadał indywidualnym potrzebom. Dodatkowo już sama obecność systemu alarmowego w budynku ma działanie prewencyjne i bardzo często zniechęca włamywaczy do podjęcia jakichkolwiek prób dostania się do środka.
Montaż systemu alarmowego warto zlecić fachowym instalatorom – takich znajdziesz na Montuj.to!
artykuł sponsorowany