REKLAMA

Zagraniczni wolontariusze przybyli do biblioteki w Końskich [zdjęcia]

Pod koniec października Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie gościła u siebie zagranicznych wolontariuszy z różnych krajów Europy. To drugie tego typu spotkanie przygotowane do spółki z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach.

REKLAMA

Wizyta wolontariuszy w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Końskich

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania tutaj jest Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. To już drugie tego typu spotkanie biblioteczne w ostatnim czasie (o poprzednim pisaliśmy tutaj).

REKLAMA

Tym razem gośćmi biblioteki był Pablo z Hiszpanii oraz Totta z Włoch, którzy tego dnia stali się prowadzącymi zajęcia z grupą złożoną z przedszkolaków oraz uczniów klasy II oraz VIII koneckich szkół podstawowych.

Wizyta wolontariuszy w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Końskich

Podczas zajęć uczestnicy pokonywali tor przeszkód z przewiązanymi oczami po obuwniczym „polu minowym”, wiązali sznurówki z pomocą kolegów i koleżanek z klasy. Miało to uzmysłowić im z czym mierzą się na co dzień osoby niepełnosprawne. Na koniec uczestnicy dzielili się wrażeniami w grupie. Dla przeciwwagi, w spotkaniu uwzględniono też zabawy ruchowe, podczas których ważna była szybkość, dobra pamięć oraz poczucie humoru.

We wtorek biblioteka zorganizowała wizytę wolontariuszy, Aqmara z Jordanii, Lika z Gruzji oraz Gurgena z Armenii, poza swoją placówką. W Szkole Podstawowej w Modliszewicach. odbyli serię zajęć dla przedszkolaków, uczniów klas I-III i starszej młodzieży.

Wizyta wolontariuszy w Miejsko-Gminnej Bibliotece w Końskich

Goście zaangażowali dzieci we wspólny taniec, śpiew, poznawanie imion w ich narodowych językach oraz quizy z wiedzy o ich krajach. Podczas zajęć można było się dowiedzieć, że po arabsku piszemy od prawej do lewej, kontury Armenii na mapie wyglądają jak głowa kobiety, „Indiana Jones” oraz „Gwiezdne Wojny” kręcone były na jordańskiej pustyni Wadi Rum, a w Tbilisi możemy zobaczyć mnóstwo kolorowych domów.

Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania tą formą zajęć w bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.

Zdjęcia (BPMiG Końskie):

REKLAMA

One thought on “Zagraniczni wolontariusze przybyli do biblioteki w Końskich [zdjęcia]

  1. xyz pisze:

    Co to za tytuł ? Autor uczył się kiedyś języka polskiego gramatyki ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *