REKLAMA

Zakładanie spółki, a rejestracja — najważniejsze różnice

Zakładanie spółki oraz jej rejestracja to dwa bardzo ważne, lecz odrębne etapy na drodze do uruchomienia własnego biznesu. Pomimo że terminy te mogą wydawać się podobne, to kryją za sobą zupełnie różne procesy. Przeanalizujmy więc dokładnie, na czym polegają te różnice. Zapraszamy do lektury!

REKLAMA

Na czym polega zakładanie spółki?

Zakładanie spółki rozpoczyna się od podjęcia decyzji o formie prawnej działalności. W Polsce do najpopularniejszych form należą spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) oraz spółka akcyjna (S.A.). Wybór ten zależy od wielu czynników, takich jak planowana skala działalności, liczba wspólników, kapitał zakładowy, czy preferencje dotyczące odpowiedzialności prawnej. Zakładanie spółki jest procesem skomplikowanym, warto więc przed jego rozpoczęciem zasięgnąć porady specjalistów, jak www.Kancelaria-zkz.pl. Pomogą oni nie tylko przeanalizować indywidualną sytuację, ale również sporządzić umowę spółki, w przypadku sp. z o.o., lub statutu dla S.A., które są fundamentem prawnym każdej firmy. Dokumenty te zawierają najważniejsze informacje dotyczące m.in. celu działalności, sposobu reprezentacji, podziału zysków, czy zasad wprowadzania zmian w strukturze spółki.

REKLAMA

Jak wygląda rejestracja spółki?

Po założeniu spółki następuje etap jej rejestracji. Proces ten jest konieczny do uzyskania przez firmę osobowości prawnej i uprawnia do rozpoczęcia działalności gospodarczej. Rejestracja spółki z o.o. lub S.A. odbywa się w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), a proces ten wiąże się z koniecznością złożenia szeregu dokumentów, takich jak umowa spółki/statut, oświadczenia wspólników, dowód wpłaty kapitału zakładowego, a także wniosek o wpis do rejestru. Warto zwrócić uwagę, że proces rejestracji wiąże się również z obowiązkiem zgłoszenia do odpowiednich urzędów, takich jak urząd skarbowy (NIP), ZUS czy GUS, co jest niezbędne do uzyskania numerów identyfikacyjnych i rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Zakładanie spółki a rejestracja

Chcemy zaznaczyć, że główną różnicą między zakładaniem a rejestracją spółki jest moment uzyskania przez firmę pełnej zdolności do czynności prawnych. Zakładanie spółki to jedynie etap przygotowawczy, kiedy to wspólnicy ustalają zasady funkcjonowania firmy. Rejestracja zaś to moment, od którego spółka staje się pełnoprawnym podmiotem na rynku, mogącym w pełni realizować swoją działalność gospodarczą.

Warto tu przytoczyć przykład spółki z o.o., która jest najczęściej wybieraną formą działalności w Polsce. Proces zakładania rozpoczyna się od zdefiniowania umowy spółki, która musi być następnie zarejestrowana w KRS. Dopiero po jej rejestracji spółka może rozpocząć działalność, otwierając konta bankowe, podpisując umowy z kontrahentami czy zatrudniając pracowników.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy artykuł wyjaśnił różnice pomiędzy zakładaniem spółki a jej rejestracją. Naszym zdaniem warto pamiętać o konsultacji ze specjalistami, którzy doradzą i pomogą przejść przez kolejne etapy zakładania tego typu działalności.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *