REKLAMA

Zobaczcie graficzne rekonstrukcje XIX-wiecznych obiektów przemysłowych [wideo]

Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” oraz Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego przygotowali „Atlas staropolskiej architektury przemysłowej” – graficzne rekonstrukcje XIX-wiecznych obiektów i konstrukcji przemysłowych, które kiedyś miały wielkie znaczenie dla górnictwa i hutnictwa gór żelaza. Zapraszamy do obejrzenia poniżej załączonego wideo, a sam atlas znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA

W oparciu o zachowane opisy i materiały historyczne zrekonstruowano 15 obiektów infrastruktury przemysłowej, komunikacyjnej, hydroenergetycznej i gospodarczej z terenu Doliny Czarnej. Są wśród nich: nieistniejąca fabryka kos w Świnkowie, fabryka żelaza w Maleńcu (rekonstrukcja z 1835 roku), nieistniejący wielki piec w Cieklińsku, piec pudlingowy w Rudzie, stanowisko fryszerskie w Maleńcu, browar fabryczny w Maleńcu, a także ilustracje dawniej wykorzystywanych w górnictwie i hutnictwie urządzeń.

REKLAMA

Rycinom towarzyszą opisy historyczne poszczególnych obiektów i wybranych szczegółów architektonicznych i innych. Za graficzną rekonstrukcję obiektów odpowiedzialny był Jarosław Sim, natomiast merytorycznie atlas opracował dyrektor ZZH Maleniec Maciej Chłopek.

Zapraszamy do obejrzenia atlasu – TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *