Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz trzema Nadleśnictwami występującymi na naszym terenie: Radoszyce, Barycz i Stąporków zapraszamy Państwa do oglądania cyklu materiałów pn. „Las wielu funkcji – szlakiem przyrody, historii, kultury przez lasy regionu”. Na początek o rezerwacie Skałki Piekło nad Niekłaniem, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stąporków.
REKLAMAO zrównoważonej turystyce przedstawiając rezerwat „Skałki Piekło nad Niekłaniem” opowiadał nam leśniczy Sebastian Nowakowski. Wspomniany rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Mościska –„Rezerwat Przyrody Skałki Piekło został utworzony w 1959 roku w celu ochrony naturalnych wychodni skalnych, których geneza sięga trzeciorzędu. Rezerwat znajduje się na obszarze zalesionym o powierzchni 6 hektarów. Skałki w rezerwacie są wychodniami skalnymi uformowanymi w okresie trzeciorzędu, 500 milionów lat temu. Na etapie ustępowania lodowca kilkanaście tysięcy lat temu zostały odsłonięte i wyrzeźbione przez wiatr. Skały przyjmują różną formę geologiczną. Mamy twory przypominające maczugi, namiastkę jaskiń, rozpadlin, szczelin, stąd ich bardzo atrakcyjna forma wizualna” – tłumaczy nasz rozmówca.
Skały tworzące urok rezerwatu zbudowane są piaskowca miękkiego. Są więc podatne na zniszczenia i zarysowania –„Z uwagi na to zwracamy się z wielką prośbą i apelem o to by nie niszczyć ich. Pamiętajmy o tym, że jest to prawnie zabronione” – mówi nam leśniczy Nowakowski.
REKLAMANa uwagę w rezerwacie zasługują nie tylko skały, ale i drzewostan. Nie jest on przedmiotem ochrony, ale w dużej mierze sosny i dęby, które się tam znajdują są tak zwanym starodrzewem i mają ponad 150 lat. Przyjmują one ciekawe formy, są miejscem bytowania zwierząt, ptactwa. Można obserwować różne gatunki.
Kolejna ciekawa flora dotyczy paproci -„Występuje tu bardzo ciekawa paproć zanokcica północna. Niestety ostatniej jej stanowisko stwierdzono w 1998 roku. Na ten moment ona fizycznie nie występuje, ale z uwagi na to, że jest to paproć to jej zarodniki są w środowisku i być może kiedyś skiełkuje ona do postaci dorosłej”
By dotrzeć do Rezerwatu Przyrody Skałki Piekło należy dotrzeć na parking przy źródełku (z krystaliczną wodą, z której można korzystać np. pobierając ją w baniaki) w miejscowości Niekłań. Z parking oznakowaną ścieżką leśną należy ruszyć w kierunku rezerwatu. Czas przejścia to około 15-20 minut.
Materiał powstał przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Stąporków.