REKLAMA

Zrównoważona turystyka – rezerwat Skałki Piekło nad Niekłaniem [WIDEO]

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz trzema Nadleśnictwami występującymi na naszym terenie: Radoszyce, Barycz i Stąporków zapraszamy Państwa do oglądania cyklu materiałów pn. „Las wielu funkcji – szlakiem przyrody, historii, kultury przez lasy regionu”. Na początek o rezerwacie Skałki Piekło nad Niekłaniem, który znajduje się na terenie Nadleśnictwa Stąporków. 

REKLAMA

O zrównoważonej turystyce przedstawiając rezerwat „Skałki Piekło nad Niekłaniem” opowiadał nam leśniczy Sebastian Nowakowski. Wspomniany rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Mościska –„Rezerwat Przyrody Skałki Piekło został utworzony w 1959 roku w celu ochrony naturalnych wychodni skalnych, których geneza sięga trzeciorzędu. Rezerwat znajduje się na obszarze zalesionym o powierzchni 6 hektarów. Skałki w rezerwacie są wychodniami skalnymi uformowanymi w okresie trzeciorzędu, 500 milionów lat temu. Na etapie ustępowania lodowca kilkanaście tysięcy lat temu zostały odsłonięte i wyrzeźbione przez wiatr. Skały przyjmują różną formę geologiczną. Mamy twory przypominające maczugi, namiastkę jaskiń, rozpadlin, szczelin, stąd ich bardzo atrakcyjna forma wizualna” – tłumaczy nasz rozmówca.

Skały tworzące urok rezerwatu zbudowane są piaskowca miękkiego. Są więc podatne na zniszczenia i zarysowania –„Z uwagi na to zwracamy się z wielką prośbą i apelem o to by nie niszczyć ich. Pamiętajmy o tym, że jest to prawnie zabronione” – mówi nam leśniczy Nowakowski.

REKLAMA

Na uwagę w rezerwacie zasługują nie tylko skały, ale i drzewostan. Nie jest on przedmiotem ochrony, ale w dużej mierze sosny i dęby, które się tam znajdują są tak zwanym starodrzewem i mają ponad 150 lat. Przyjmują one ciekawe formy, są miejscem bytowania zwierząt, ptactwa. Można obserwować różne gatunki.

Kolejna ciekawa flora dotyczy paproci -„Występuje tu bardzo ciekawa paproć zanokcica północna. Niestety ostatniej jej stanowisko stwierdzono w 1998 roku. Na ten moment ona fizycznie nie występuje, ale z uwagi na to, że jest to paproć to jej zarodniki są w środowisku i być może kiedyś skiełkuje ona do postaci dorosłej”

By dotrzeć do Rezerwatu Przyrody Skałki Piekło należy dotrzeć na parking przy źródełku (z krystaliczną wodą, z której można korzystać np. pobierając ją w baniaki) w miejscowości Niekłań. Z parking oznakowaną ścieżką leśną należy ruszyć w kierunku rezerwatu. Czas przejścia to około 15-20 minut.

Materiał powstał przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Stąporków.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *