REKLAMA

ZZH Maleniec z nowymi pomysłami na 2021 rok

Dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego Maciej Chłopek wraz z pracownikami dawnej fabryki żelaza wychodzą w tym roku z nowymi inicjatywami, by przywrócić dawną wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie węglarstwa, smolarstwa, mydlarstwa, snycerstwa, wikliniarstwa, a także piwowarstwa i bartnictwa.

REKLAMA

Fot. Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu.

W 2021 roku realizowane będą bezpłatne pokazy i warsztaty edukacyjne. Wspólnie z mieszkańcami regionu zaplanowano naukę pędzenia smoły i dziegciu w procesie suchej destylacji drewna. Przypomniane zostaną tradycje „czarnych zawodów” i sposoby produkcji potażu. To wszystko z wykorzystaniem starych receptur. Zaplanowano też naukę podstaw plecionkarstwa, wikliniarstwa, gontarstwa i snycerstwa… jednak to jeszcze nie wszystko.

„Zaczynamy wiosną warsztatami bartniczymi! Z pomocą popularyzatorów dawnego bartnictwa wspólnie wykonamy kłody bartne oraz wskrzesimy bartnicze tradycje powiatu koneckiego, popularyzowane m.in. przez pana Zbigniewa Fijewskiego” – informuje dyrektor ZZH Maleniec Maciej Chłopek.

REKLAMA

Warto tu wspomnieć, że w grudniu 2020 roku Międzyrządowy Komitet UNESCO podjął decyzję o wpisaniu bartnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. Poparcia dla tej idei udzieliło w ubiegłym roku wiele lokalnych samorządów, w tym znalazł się także powiat konecki.

Informacja ta jest ważna dla naszego regionu, ponieważ właśnie tutaj, jako jednym z kilku miejsc w Polsce, rozpoczynała się współczesna historia bartnictwa w naszym kraju. Pierwsze takie barcie powstawały 14 lat temu w lasach w okolicach Końskich, Rudy Malenieckiej, Stąporkowa i Bliżyna.

Gdy pojawią się szczegóły odnośnie nowych inicjatyw ZZH w Maleńcu będziemy Państwa o tym informować.

REKLAMA

Dodaj komentarz