REKLAMA

Gmina Końskie: Będą wielkie remonty trzech szkół i MGOPS-u [wideo, zdjęcia]

Szkoły Podstawowe w Kazanowie, Modliszewicach i Rogowie oraz Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Końskich doczekają się wielkich remontów związanych z termomodernizacją. 

REKLAMA

Gmina Końskie przed laty wykonywała już podobny projekt, ale wtedy te placówki zostały pominięte. – „W latach 2006 – 2010 gmina Końskie aplikowała z podobnym projektem i większość naszych placówek oświatowych to w tamtym czasie została poddana termomodernizacji: Szkoła nr 1, Gimnazjum nr 1, Szkoła w Dziebałtowie, Przedszkole nr 3, nr 7 i hala sportowa przy ulicy Stoińskiego. Wówczas projekt miał wartość około 6 milionów złotych.” – opowiada Krzyztof Obratański, burmistrz Końskich.

Na kompleksową termomodernizację czterech budynków trzeba będzie przeznaczyć około 2 milionów i 400 tysięcy złotych. W tym aż 1 milion 900 tysięcy pochodzi z dofinansowania. W mijającym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele gminy podpisali umowę, która przypieczętowała otrzymanie tych pieniędzy. Pewnym jest więc, że w najbliższych miesiącach, bo projekt musi zostać zakończony i rozliczony do końca 2018 roku konecki Ośrodek Pomocy Społecznej oraz szkoły w Kazanowie, Modliszewicach i Rogowie przejdą bardzo duże remonty. Ta ostatnia chyba najbardziej potrzebowała tego typu prac.

REKLAMA

„Szkoła w Rogowie szczególnie zasługiwała i oczekiwała na tego typu działania, bo ona powstawała na dwa kroki niejako. Najpierw Kuratorium Oświaty zakupiło budynek przeznaczony pierwotnie pod potrzeby parafii, tutaj była plebania wraz z salkami katechetycznymi, a potem uległo to rozbudowie. Najstarsza część liczy sobie już prawie trzydzieści lat i wyraźnie nosi ślady i nieefektywności energetycznej i pewnego zużycia. Wielokrotnie tutaj dyrekcja postulowała by zabezpieczyć środki na zmianę pokrycia dachowego, docieplenie ścian i wydaje mi się, że w tym założeniu, że będziemy robić to przy pomocy środków zewnętrznych jest to możliwie najbardziej racjonalne.” – opowiada nam burmistrz Obratański.

To będą głębsze termomodernizacje. W budynkach szkół i MGOPS-u zmieni się więc nie tylko elewacja, ale i instalacje elektryczne oraz oświetleniowe. W każdym z tych obiektów pojawią się energooszczędne źródła światła i zupełnie nowe mechanizmy do sterowania elektryką.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *