REKLAMA

Młodzież chce dołączyć do bazy dawców szpiku. Dołącz i Ty! [zdjęcia]

Niedawno w I Liceum Ogólnokształcącym w Końskich odbyło się spotkanie z młodzieżą dotyczące bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego Fundacji DKMS Polska. Już 11 marca zainteresowani będą mogli się do tej bazy zapisać. To już czwarta edycja tego wydarzenia. Każdy może przyjść do „Starego Ogólniaka” i dołączyć do grona tych, którzy ratują życie. 

REKLAMA

„Chciałam Wam opowiedzieć jak to po kolei wygląda. Na początku musicie podjąć decyzję – to od niej zależy los pacjenta. Nie chcę Was specjalnie namawiać, nie chcę by było tak, że w dniu telefonu zrezygnujecie. Jeśli już podejmiecie taką decyzję to mogą do Was zadzwonić aż skończycie sześćdziesiąt lat. Adam Wojnowski, który oddał już szpik opowiadał po rozmowie z lekarzami, że bardzo często pacjenci w dniu oddania komórek macierzystych nie przychodzą. A to nie jest tak, że tylko Wy jesteście przygotowywani do oddania komórek macierzystych, ale też ta chora osoba.” – opowiadała uczniom Barbara Więcław.

REKLAMA

Spotkanie prowadzone przez Barbarę Więcław, nauczycielkę w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 i wolontariuszkę Fundacji DKMS Polska cieszyło się dużym zainteresowaniem. Z pewnością wielu uczniów już w poniedziałek 11 marca zechce zapisać się do bazy osób, które mogą realnie uratować komuś życie. Jednak tego dnia zapisać się do bazy mogą wszyscy konecczanie. Już teraz zapraszamy Państwa na to wydarzenie. –„To jest już czwarty rok kiedy organizujemy taką akcję u nas w liceum. Prelekcje dotyczyły tego kto i w jaki sposób może oddać komórki macierzyste. Rejestracja, którą zaplanowaliśmy na 11 marca będzie trwała przez cały dzień na sali rekreacyjnej w naszej szkole. Zapraszamy osoby z zewnątrz, z innych szkół, dorosłych, wszystkich zainteresowanych tą akcją” – zaprasza Beata Stępień, uczennica I LO i inicjator akcji w tej szkole.

Dotychczas w bazie potencjalnych dawców szpiku kostnego znajduje się około tysiąca mieszkańców powiatu koneckiego. Wiemy, że przynajmniej 5 osób z naszego regionu oddało już szpik i uratowało komuś życie. Liczba ta może być zdecydowanie większa, ponieważ nie ma obowiązków ujawniania jakichkolwiek danych dotyczących swoich zabiegów.

Każdy z Państwa może także zostać bohaterem i uratować komuś życie. Zapraszamy już 11 marca od godziny 10.00 do I Liceum Ogólnokształcącego imienia Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Kapitana Stoińskiego w Końskich. Zarejestrować się w bazie może każdy pełnoletni, który nie ukończył jeszcze 50 roku życia.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *