REKLAMA

Uczczono 155. rocznicę bitwy pod Ormanichą [zdjęcia]

To już tradycja, że samorządowcy i mieszkańcy gminy Ruda Maleniecka zbierają się w uroczysku leśnym Ormanicha pod koniec kwietnia, by wspominać wydarzenia z 1863 roku.

REKLAMA

To już 155. rocznica bitwy powstańczej, a zarazem wydarzenie wpisujące się w obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczestnicy wydarzenia rozpoczęli uroczystości od wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, a następnie uczestniczyli w mszy świętej odprawionej przez księdza Tomasza Waśkiewicza, proboszcza parafii pw. świętego Wawrzyńca i Katarzyny w Lipie. W kazaniu, poświęconym kwestiom patriotyzmu i historii, wyraźnie podkreślił różnice pomiędzy miłością do ojczyzny a nacjonalizmem.

REKLAMA

Po przemowach zaproszonych gości nastąpiło złożenie wieńców przy pomniku powstańczym ufundowanym w 1918 r. przez ówczesnych właścicieli dóbr Ruda Maleniecka w miejscu zbiorowej powstańczej mogiły. Bardzo miłym akcentem były podziękowania, jakie druhom strażakom z jednostek OSP wspierających Samorząd Gminy Ruda Maleniecka w organizacji uroczystości patriotycznych złożyli wójt gminy Leszek Kuca, jego zastępca Piotr Piec i przewodniczący Rady Gminy Piotr Pałgan.

Na koniec program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rudzie Malenieckiej. Młodzież przygotowała swój występ pod kierunkiem nauczycieli: Doroty Fijołek, Małgorzaty Gil, Małgorzaty Wydra i Marcina Wróbla. Po zakończeniu uroczystości wszyscy spotkali się przy ognisku i kiełbasce, korzystając z uroków wiosennego dnia.

Zdjęcia (UG Ruda Maleniecka):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA